Уеб приложение, което позволява паспортизирането на дърветата с няколко движения с пръст, вече се тества в парк „Бедечка“. Приложението идентифицира и паспортизира хиляди видове дървета само със заснемане. То е направено от старозагорския ИТ специалист Петко Петков, който е част и от гражданската мрежа „Запазете Бедечка“ и старозагорската ИТ мрежа „Заралаб“. Продуктът се казва "План зет" (PlanZ) и зад него стои безвъзмездно сътрудничество на „Заралаб“ с чешкия стартъп Plant.id.
PlanZ е напълно функционален PoC, който позволява да се регистрират дървета върху географска карта и с помощта на геолокацията на мобилния телефон. Нужно е да се направят и изпратят 3 до 5 снимки. С помощта на машинно самообучение (Machine Learning) след няколко секунди дървото бива разпознато и цялата информация се попълва автоматично. В по-голямата си част работи на български и има препратки към „Уикипедия“
За да се използва, е необходимо да се посети planz.zaralab.org през Chrome или Safari на мобилно устройство. Приложението още е в експериментален период и създателите разчитат на обратна връзка, включително и за различни проблеми. Засега само потребители със специални права, могат да регистрират неограничен брой дървета. Стандартните потребители имат по 2 свободни идентификации на месец. Самото дърво трябва да се намира в границите на Стара Загора, която е пилотното място за PlanZ.
Създаването му започва с факта, че в Града на липите още няма изчерпателно регистриране на дърветата. А въпросът за паспортизацията им стана ключов в казуса „Бедечка“ и твърдението, че парк там няма, започналата паспортизация показва, че дърветата вероятно са поне пет хиляди.