План за бъдещо сътрудничество наТракийския университет в Стара Загора и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство (ПГМСС) „Пейо Яворов“ в Гоце Делчев изготвят двете учебни заведения. Идеята за сътрудничеството е на ректора на висшето училище доц. д-р Добри Ярков и на директора на гимназията Ангел Живков.
На днешната среща, по покана на доц. Ярков, е станало ясно, че специалностите им са сходни и сътрудничеството им ще осигури естествено продължение от средно към висше образование и ще е в синхрон с промените в Закона за висшето образование, които предвиждат съвместна работа на висшите учебни заведения (ВУЗ) с училищата, които дават средно образование.
Живков се запозна с материалната и учебната база на университета. Той посети Стопанския факултет, където разгледа модерните центрове, учебни зали и иновативни практики и се запозна с преподаватели по различни дисциплини. Той се запозна и с уникалната материална база на Ветеринарномедицинския факултет - клиники, лаборатории, операционни, стационари и дори с пациенти на ветеринарната клиника, които идват от цялата страна лекарска помощ.
В ПГМСС „Пейо Яворов“ учениците се обучават в специалностите "Митническо и данъчно обслужване", "Ветеринарен техник", "Агроекология", "Горско стопанство", "Производство на кулинарни изделия и напитки", "Техник „Електрически превозни средства“, "Монтьор на селскостопанска техника"
„Учебните планове на нашето училище съответстват на тези в Тракийски университет и ще е съвсем нормално наши ученици да надграждат своите знания и компетентности тук, в този университет. Трябва да си призная, че съм очарован от това, което видях. Тракийският университет надмина очакванията ми, наблюдавайки организацията, материалната база, кабинетите по учебни практики и теория“ , сподели Живков. Той е директор на гимназията от 2016-а. Поема училище със 142-ма ученици в 8 паралелки. С общите усилия на екипа му днес паралелките са два пъти повече, а учениците вече са 360, а във факултетите на Тракийския университет той вижда бъдещи възможности за по-нататъшното им обучение.