Нас много ни интересува какво ще се случи по-нататък, ще се промени ли ситуацията с нейното излизане. Това питаха хората, които днес дойдоха на протест против застрояването на зелени площи и детски площадки в София пред община Младост, предаде БГНЕС.
Припомняме, че кметът на район „Младост” Цвета Авджиева подаде оставка по-рано днес, след като от ГЕРБ свалиха политическото си доверие от нея.
Весела Кръстева, която е една от недоволните гражданки, е категорична, че оставката реално нищо не решава на този етап. „Ние искаме да си запазим зелените площи и детските градини. Една оставка не ми дава документ, където да казва, че това е зелена площ и тя винаги ще си остане зелена площ”, казва тя. Весела Кръстева заяви, че те вече са внесли жалба до административния съд, с която обжалват разрешението за строеж на тяхната полянка.
Група от съседи, които живеят в Младост IV – 409 блок, също бяха на протеста. „Лъжат, замълчават, прикриват едни или други управленски решения. Няма нищо общо с политиката, която водят с идеята за грижа към хората, за това да живеем по-добре, да живеем по-спокойно”, казва мъж. Да има къде да почиваме, да сядаме на пейките, децата да си играят, допълва го съседката. Сега тя ще си тръгне, обаче дали ще си тръгне с нея и политиката, която тя води, какво ще й се случи оттук нататък, питат хората. Те държат да се постави и въпросът за работата на контролните органи. „Нас много ни интересува какво ще се случи по-нататък, ще се промени ли ситуацията с нейното излизане, кой контролира поведението на тези хора, освен гражданите. Вижда се, че когато ние се съберем нещо става. Добре, ама няма ли система за контрол в тая държава, няма ли система за контрол в тая община”, попитаха още те.
Александър Николов е от Младост III и отбеляза, че хората тук са се събрали, защото се съсипват зелените площи, игрищата както в Младост I, междублокови пространства и всичко това сякаш не се случва за властите, всичко се налага силово, няма допитване до хората. „От години протестираме вече и благодарение на това районната кметица се оттегля, но с това нещата не приключват. Проблемите в квартала остават, затова хората са се събрали тук и съм сигурен, че отново ще има протести”, каза той. Те искат да живеят в един спокоен квартал, където хората да могат да се събират след работа. Децата да играят, възрастните да почиват. „Да живеем в поносима среда, вместо това се влошава непрекъснато качеството на живот тук”, заяви още мъжът. Той подчертаи, че вторият по големина квартал в София има нужда от паркове.
„След като има механизми държавата да плаща на собствениците за отчуждаване на земи, за изграждане на инфраструктура, когато има такива проблемни парцели, общината да помисли за механизъм да обезщети собствениците”, каза Светлана от Младост I. Ваня се включи като допълни, че е собственик на имот от 4,5 декара, който навремето не им е бил възстановен, защото казали, че ще остане за зелени площи и градинка, също в Младост I. “Не ни възстановиха имота, отказаха, сега се явяват червени петна за строеж на блокове. Аз като собственик на този имот съм съгласна да остане за зелени площи”, добави Ваня. Имотът в момента е свободен, има детска площадка и жената каза да остане такава. Сред хората, които бяха днес тук беше и Валерия Фол. Въпреки, че живее в Мусагеница, тя бе дошла пред кметството в Младост, за да подкрепи жителите на района срещу застрояването на градинката. „Понеже навсякъде се борим със застрояването, мисля че трябва да се подкрепяме, защото това е престъпление – да се лишат хората от зелените площи. „Младост”-ите са квартали с много малки деца и трябва да има места за игра и въздух за хората”, каза още тя.