Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управлението на отпадъците в столицата - по старому, но с повече пари

30 декември 2019, 16:42 часа • 1662 прочитания

"Повече пари за още от същото" - така лидерът на групата на "Демократична България" в Столичния общински съвет (СОС) Методи Лалов обобщи съдържанието на приетата от мнозинството в СОС план-сметка за чистотата за 2020 година. Той и колегите му от "Демократична България" категорично се противопоставиха на подхода и сметките на управляващите за управлението на отпадъците и чистота през идната година. "Непрекъснато се дават повече пари за миене на улици и подъдржане на чистота, но реално ефект няма", подчертаха те.

"От нас – 61 общински съветници, се иска да подкрепим изхарчването на 217 млн. лева с лошо сканиран доклад от 34 страници", възрази на управляващите и Борис Бонев от "Спаси София" и определи план– сметката като неуважение и към съветниците и към гражданите, защото, както поясни той,липсва анализ и не става ясно какво е свършено, какво не е свършено. 

"Искат се някакви пари за определени дейности, без аргументация какво ще се случи с тях", добави Бонев и като пример посочи графата "Проучване, проектиране, изграждане и закриване на депа", където "и за 2019, и 2020 са предвидени над 20 млн лева, но към 30 септември 2019 усвоените средства са под 30%" и поиска обяснение – защо. "Ако не могат да бъдат усвоени дадените средства, на какво основание се искат нови за 2020 г.", изрази недоумение Бонев.

"За какво се иска изхарчване на 3.5 млн. лв за почистване на уличните кошчета, – онези същите, които в по-голямата си част са счупени, нефункционални или може би за онези, които в продължение на месеци стояха опаковани с табелки – моля не използвайте по "Графа", "Солунка" и "Московска", продължи лидерът на "Спаси София".

Калоян Паргов от левицата коментира, че за поредна година се затвърждава убеждението, че общината събира повече пари от такса "смет", отколкото харчи. Той предложи генерална промяна в план-сметката за чистота чрез създаване на Общинско предприятие по чистота и посочи, че такива примери има в Мюнхен, Атина, Виена, Белград и много други градове. 

"За последните 5 години СО е събрала 123 милиона лева и ги е разходвала за дейности, които нямат нищо общо с чистотата на града, нарушавайки Закона за местни данъци и такси и въпреки категоричната позиция на Сметната палата", заяви заместник-председателят на групата на социалистите в СОС Иван Таков. Той предложи да бъде намалена такса битови отпадъци за граждани и за жилищни имоти на предприятия, но мнозинството го отхвърли.

"Категорично не подкрепяме план сметката за чистотата. В периода от 2014-та до 2018 година Столична община е събрала 123 милиона лева повече, отколкото е разходвала по дейностите за почистване на града. За 2019-та тази сума ще се увеличи с още 17-18 милиона лева. Знаем, че по закон парите от такса битови отпадъци може да бъдат разходвани единствено и само за дейностите по чистота", посочи Таков.  Позовавайки се на Сметната палата, той добави, че задълженията от такса битови отпадъци, които не се погасяват в годината, за която се дължат, не губят целевия си характер. "Това означава, че така наречените недобори не може да бъдат харчени за друго, освен за чистота. Единствено събраните лихви от тези недобори нямат целеви характер и може да се разходват по решение на СОС", подчерта Таков.

Той е категоричен, че средствата, събрани от такса смет, които не са разходвани, трябва да бъдат заведени като преходен остатък за следващата година и подчерта, че такова е становището на Сметната палата. "За последните 5 години Столична община е събрала 123 милиона лева и ги е разходвала, а досега не сме видели преходен остатък в план сметките по чистотата", посочи още той и поиска обяснение какво се е случило с тези над 120 милиона за последните 5 години, къде са отишли и защо не са изразходвани за дейности по чистотата на София. 

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес