Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ужасът в "Арена Армеец" с надписи по стените "SOS" и "Заложници"

26 октомври 2015, 12:01 часа • 16815 прочитания

Продължава напрежението в зала "Арена Армеец". По някои от външните стени на залата е изписано “SOS”, "Заложници", предаде БГНЕС.

Тук пристигат близки на стотиците председатели и членове на СИК, които са вътре в залата часове наред. Роднините им носят храна, напитки, цигари, някои дори носеха и лекарства за болните си близки, които стоят от снощи вътре в залата. Хората, които излизат отвътре продължават да разказват за хаоса и че няма никаква организация. Очевидци съобщиха и че има още припаднали хора.

"Оставка" и "Убийци" скандираха в "Арена Армеец" стотици председатели на Секционни избирателни комисии, които от снощи са затворени в залата, където се помещава ОИК-София. Чували с бюлетини има навсякъде по пода на "Арена Армеец". Някои от членовете на СИК разсипаха бюлетините по земята, други пък започнаха да ги събират.

Десислава Росенова, един от председателите в Секционна избирателна комисия на тазгодишните избори, които в момента чакат реда си в зала „Арена „Армеец” сподели ужаса, с който се сблъскват всички членове и председатели на СИК при обработването на протоколите от местните избори. "20 години демокрация се оказаха напълно недостатъчни, за да се научим как се правят избори. Все по-зле се правят избори. Трагедията тук е ужасна. Хората тук са изключително изнервени, даже имаше и сбивания. Има хора, които се опитват само да напуснат по някакъв начин, защото първо в европейска държава човек е ангажиран над 24 часа с труд и това е малко извън правилата. Как е възможно на избори с три бюлетини, с три протокола да се сложат всички хора в едно единствено пространство в "Арена Армеец?", попита Росенова.

Опашки пред "Арена Армеец". Снимка: БГНЕС

Тя добави, че отгоре на всичкото вътре се работи по изключително муден начин. "Хората не са виновни, виновни за тази ситуация са хората, които са измислили как да се проведат тези избори. Миналата година с една бюлетина, е имало напуснали хора и оставили чувалите си, това сега ще се повтори в по-лош вариант. Затова тук в момента е пълно с полиция. Никой няма право да отиде до магазин за каквото и да било, по никакъв начин не може да излезе. Не виждам демократичният момент тук. Помолих полицаите да покажат поне заповедта, с която не трябва да ни пуснат, те дори с нея не разполагат. Това е истината”, заяви Росенова.

Снимка: БГНЕС

"По тел. 112 ни свързаха със СДВР. Говорителката на СДВР явно ни предаде, че главният дежурен там не желае да разговаря с нас, няма значение, че ние сме го наели на работа, но той не желае да разговаря с хората от "Арена Армеец". Той само пригласяше отстрани. Но аз съм потресена от факта, че ние 20 години провеждаме избори, служител на реда и закона не иска да разговаря с нас, за да каже защо няма черно на бяло написан документ. Ние искаме да видим кой го е наредил това ние да нямаме право да напускаме "Арена Армеец". Оказа се, че нареждането било устно, но и те не знаят устно ли е било или писмено. Пълна неграмотност в моите очи”, допълни огорчено Росенова. Тя съобщи, че имат машина в "Арена Армеец" за чай или кафе. Раздават им сандвичи и това е. "Аз съм тук от 1 ч., има хора, които са тук от 22.00 ч. снощи. Номерът на секцията, до която са стигнали при обработването на протоколите е 688. Има още секции, номерата са до 1400-1500. Това според мен ще продължи до довечера. Държавата ни ангажира с над 24 часа труд. Като са знаели, че ще се стигне дотук, поне можеше работодателите да ни освободят не само за неделния ден от работа, а и за понеделник", каза тя.

Росенова добави: "Една трета от хората, които са в тази зала, днес остават без работа и това ви го казвам най-откровено, защото имаше хора плачещи, имаше хора молещи да ги пуснат на работа, имаше хора, които трябваше да приберат дете от дадено място точно сега. До такива неща се стига. Това са недопустими неща за демократична държава от 20 години и то част от ЕС. По-редно е да се замислим защо се стига дотук. Ние имаме достатъчно пространства в София, които може да се определят – 2, 3 или 4 места за преброяване на бюлетините, заяви още Десислава Росенова. Тя съобщи за още два случая на припаднали хора. В момента председателите на СИК са се събрали и отиват да преговарят с някой от ОИК, за да може да се вземе по-кардинално решение.

Междувременно Министерски съвет призова Централната избирателна комисия да вземе решение, с което да позволи изборните книжа да бъдат запечатани и поставени под охрана, а гражданите да бъда освободени от ангажимента да чакат приемането им.

Още снимки от "Арена Армеец" след изборния ден на 25 октомври може да видите в галерията на Actualno.com.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес