Тикет системата е готова. Предстои до края на месеца да заработят и валидаторите в наземния транспорт в столицата. Това каза в отговор на въпрос на БГНЕС директорът на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) Димитър Дилчев.
Директорът на ЦГМ все още не се знае дали таксуването ще бъде на време или разстояние - това решение предстои да се вземе от Столичния общински съвет.
Директорът на ЦГМ показа част от функционалностите на тикет системата – закупуване на билет с банкова или кредитна карта, смарт часовник или с карта за градския транспорт.
Дилчев посочи, че банковата или кредитна карта се превръща в билет за пътуването и може да се използва във всяко транспортно средство като при достигане на сумата от 4 лв. се таксува дневна карта и повече средства не се взимат.
Контрольорите ще проверяват дали е осъществено заплащане като на специални устройства се чекира картата, с която е извършено заплащането на услугата. Той демонстрира и как водачът с две натискания издава билет на цена от 1,60 лв.
Шофьорите ще продават билети тогава, когато епидемията COVID-19 затихне, уточни Дилчев. Според него, едва 3% от пътниците пътуват с билет за 1,60 лв.
Зам.-кметът по транспорт Кристиян Кръстев обяви, че въпреки тежкото време и тази година транспортните работници ще получат 10% увеличение на заплатите си. През март пък ще започне отлаганият и дългоочакван ремонт на трамвайното трасе и контактната мрежа на „Цар Борис III”.
Кръстев добави, че предстои доставката на 30 електробуса, 25 трамвая и 30 тролейбуса, с които ще бъде напълно завършена подмяната на старите тролейбуси с нови.
Още: Няма откъде да си купиш билет за градския? Твой проблем