Служебното правителството промени статута на имот от публична в частна държавна собственост и го предоставя на Столичната община заедно с още трийсет и три имота. Те са необходими за реализирането на първия етап от проекта „Зелен ринг София“, който предвижда създаване на трийсеткилометров линеен парк и изграждане на детски градини на територията на район „Изгрев“, съобщиха от пресслужбата на правителството.
„Зеленият ринг“ е концепция за създаване на линеен парк чрез ревитализация и трансформиране на неизползвани терени в града. Голяма част от тях към момента действат като естествен разделител и градска бариера между различни столични райони. Основа на концепцията е възможността за свързване на различни паркове, повишаване на пешеходната и велосипедната достъпност между отделни жилищни квартали, осигуряване на достъп от кварталите до обекти на зелената система и разнообразни функции, които хората всекидневно имат интерес да ползват - достъп до публични сгради, училища, детски градини, спортни обекти и др. Трасето на Зеления ринг ще бъде разделено на отсечки с възможност за етапна реализация.
Още: Зелен ринг ще свърже 30 квартала в София
Йорданка Фандъкова, кмет на София в периода 2009 - 2023 г., в профила си във Фейсбук посочва по повод на днешното правителствено решение, че година и половина след като е поискала от държавата да предостави на София неизползвани имоти за изграждане на линейния парк "Зелен ринг" от „Слатина“ до Борисовата градина, това вече е факт. Проектът е подготвен, за да започне работа - с влязъл в сила градоустройствен план, идеен проект и процедура, посочва бившият кмет. Тя благодари на архитектите Християна Василева, София Стоянова и Светослав Александров и техния екип от организацията „Зелена линия София”. Те бяха инициатори на идея за "Зеления ринг" и работиха с нас по реализацията ѝ, отбелязва Фандъкова.
Проектът
„Зелен ринг София“ е проект за 30-километров линеен парк в София, който ще свърже повече от 30 квартала с велосипеден и пешеходен маршрут и значително ще подобри мобилността в града. Основа на концепцията е възможността за свързване на различни паркове, повишаване на пешеходната и велосипедната достъпност между отделни жилищни квартали, осигуряване на достъп от жилищни квартали до обекти на зелената система и разнообразни функции, които хората ежедневно имат интерес да ползват, като публични сгради, училища, детски градини, спортни обекти. Реализацията на Зеления ринг може да има много ползи и за местния бизнес. Потенциалът на проекта е да насочи инвестиции в перспективни терени в града, които досега са били неглижирани поради липсата на свързаност с останалите значими градски части.
Още: Догодина започва изграждането на "зелено" околовръстно шосе в София