Демонтирахме незаконно поставена в Княжеската градина паметна плоча с бетонен постамент. Това съобщи вчера кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков във Facebook.
Става въпрос за плоча, поставена в близост до Софийския университет в София. С нея се отдава почит на студентът по ветеринарна медицина Марин Боев, който на 3-ти март 1943 г. е прострелян от полицията. Тя най-вероятно е поставена от организацията на БСП в София, които всяка година на този ден поставят цветя на мястото.
На плочата пише "За студентите герои, паднали в борбата срещу фашизма слава", става ясно от приложената снимка.
"Ще я съхраняваме известно време, в случай че някой иска да си я вземе, след като заплати направените разходи и подпише съответните документи", уточни районният кмет.
Той препоръча и "малко по-задълбочено запознаване с историята на България от началото на 40-те години на ХХ в."
Логично, това ядоса столичните социалисти и най-вече лидерът им - Калоян Паргов. Той веднага реагира и обеща, че ще посети кмета на район „Средец", за да получи изкъртената паметна плоча.
От БСП-София обявиха, че Паргов ще заплати направените разходи и ще подпише съответните документи, каквито изисквания обяви Трайков.
След това Паргов, като председател на групата на БСП в СОС, ще направи всичко, което трябва, за да бъде върната плочата на мястото ѝ в Княжеската градина, увери самият социалист във Facebook.
Според него действията на кмета на район „Средец"са ,меко казано, неадекватни.
„Не считам, че г-н Трайчо Трайков е решил всички проблеми на района, та му остана време да се занимава с къртенето на паметни плочи", заяви Калоян Паргов.
Отговорът не закъсня.
"След малко в 11.30 ч ще приема шефа на софийското БСП Калоян Паргов по негова молба. Разбирам от медиите, че щял да иска да откупува плочата. Това е меко казано абсурдно като формулировка", написа Трайков и допълни, процедурата, през която ще трябва да мине Паргов, за да получи плочата
1. Г-н Паргов ще бъде помолен да внесе в деловодството на район "Средец" декларация, че той е собственикът на обекта и че той го е поставил в нарушение на действащите разпоредби и да поиска да си го получи.
2. Ще му бъдат представени за възстановяване разходите по преместването.
3. Евентуално ще му бъде съставен акт по ЗАН (това ще се уточни с юристите).
4. Бих искал и писмено уверение, че той лично като собственик няма да го поставя отново в нарушение на разпоредби върху имоти публична общинска или държавна собственост.
"След това ще може да си го вземе", категоричен беше кметът.