Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сигнал до прокуратурата заради ски пистите на Витоша

13 юли 2018, 14:30 часа • 2653 прочитания

Сигнал до Върховната административна прокуратура (ВАП) относно ски пистите на Алеко подаде неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ). Причината – според АКФ има сериозни проблеми със ски писти, стопанисвани от "Витоша ски".

Според данните на АКФ, няма издадена надлежно задължителна заповед относно определянето на вида на ски пистите в ски зона "Алеко" и тяхната безопасност от министъра на туризма. За целта е трябвало да бъде направена проверка от специализирана комисия, която да извърши категоризацията и оценката, но всъщност министърът на туризма не е издал съответната заповед. А "Витоша ски" е подала заявление за това още в началото на декември, 2015 година. Според АКФ това категорично поставя под въпрос безопасността на ползващите ски пистите в ски зона "Алеко".

В допълнение правният екип на АКФ отправя запитване по Закона за достъп до обществена информация ЗДОИ към директора на Югозападно държавно предприятие (ЮЗДП ДП - Благоевград) относно законовите разпоредби и документите, въз основа на които "Витоша ски" АД използва държавните горски територии в Природен парк "Витоша", върху които са разположени станциите и трасетата на всички въжени линии в парка, собственост на "Витоша ски" АД. Предоставени са четири заповеди от директора на ЮЗДП ДП – Благоевград, на база на които са сключени договори за наем с "Витоша ски" - всички с предмет временно и възмездно ползване на 117 бр. поземлени имоти, представляващи "ски писти", находящи се в територията на ТП-ДГС София, Природен парк "Витоша", но без да е проведен задължителен търг съгласно условията на Закона за горите (чл. 43, ал. 3, т. 2)! Договорите са действали за периода декември 2014 година – декември 2017 година.

От АКФ твърдят, че "разпоредбата на чл. 43, ал. 3 т. 2 от Закона за горите гласи, че поземлени имоти в горски територии - държавна и общинска собственост, могат да се отдават под наем от органа без провеждане на търг, когато територията се отдава под наем за срок по-кратък от една година. Горецитираните договори са сключени на това основание няколко поредни години единствено за периода на зимните сезони. По този начин се създава съмнение, че се избягва задължителното провеждане на търг".

Стопанисването на природен парк "Витоша" и безопасността на гражданите в него са въпроси от високо обществено значение и неслучаен фокус на внимание на българските граждани, казват от Антикорупционния фонд.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес