Сдружение „Граждани за екология и сигурност“ (ГЕС) искат чрез пилотен проект „Зелен квартал „Стрелбище“ да се построят гаражи и паркинги със средства на живущите върху общински терени. Според експерти, проектът е напълно приложим за всички квартали на столицата и в страната. Настоява се изграждането на паргингите да е преди очертаването на Зелена зона, която би затруднила движението, според участниците в конференцията на БТА.
Паркирането в ж.к. „Стрелбище“ е затруднено, тъй като живеещите в квартала са между 22 000 и 24 000, а автомобилите - около 9 000. Въвеждане на „Зелена зона“ обезпечава едва около 3 000 паркоместа, което автоматично поставя в незаконна среда повече от 2/3 от колите.
Арх. Георги Бакалов, председател на Съюза на архитектите в България в периода 2010-2019 и част от ГЕС, поясни на пресконференция в БТА, проблемите с паркирането във всички софийски квартали. Според него, за да се случи проектът, Народното събрание трябва да приемат норми и закони, които да дадат разрешение за концепцията да се случи едно такова строителство на паркинги и гаражи върху общински терени.
Още: Отварят нова детска градина в ж.к. „Стрелбище“
В район „Триадица“ се обсъдиха проектни предложения в идейна фаза за конкретните места, разработени от Сдружение ГЕС, което има готовност да реализира пилотен проект за решаване на проблема. За целта е създадена организация за прилагане на справедливи правила за подбор на желаещите граждани за изграждане на гаражите със собствени средства, при условията на финансова невъзможност за реализирането им от общината. Решението е с общи усилия на граждани и община да се реализират цялостно възможните подземни и надземни гаражи за подобряване състоянието с транспорта, екологията и сигурността в квартала и създаване на модел, който да е нормативно обоснован и приложим за София и градовете в България с подобни проблеми.
Присъстващите на пресконференцията твърдят, че е необходимо изграждане на паркинги и гаражи преди Зелената зона, тъй като тя не освобождава главните улици и ще има проблем с паркирането и преминаването на автомобилите на инвалиди, сметосъбиращите камиони и други.
Възможна ли е реализацията?
Проф. Добрин Денев казва, че това са реалистични идеи. От технически и екологичен характер е възможно да се реализират тези подземни и полуподземни гаражи. Те ще са на 4 метра дълбочина. В рамките на 1 година може да се реализира всеки един от тях. Локацията на подземните гаражи е такава, че няма да се засегне канализацията, според него.
Още: В защита на зеленината столичани изгониха багер (СНИМКИ)
Проблемите които могат да възникнат са с укрепяване и съобразяване с наличие на подпочвени води. Не е нещо ново да се изгради подземен паркинг, казва той. Има най-различни възможности за конструкцията. При такъв вид строителство ще се освободят големи земни маси, изтъква проф. Денев.
Предвидени са в проекта 10 гаража. Предлага се да има специфичен вид акции на гаражите, които да не са свободно на борсата.
Арх. Бакалов казва, че е необходимо финансово участие на желаещи. Гаражно-строителната кооперация ще има 125 метра обхват – това е съответно радиус на обслужване. Всички живущи в този обхват ще мога да подадат заявка да участват във финансирането на пилотния проект. Разпределението на местата ще се осъществява чрез жребий.
Засега проектът остава идеен. Предвидено е да струва 25 хил. лв. на гараж. Разрешение и акт 16 ще се издават на името на сдружението. Това е модел който ще се използва за цяла София и страната. Моделът е депозиран.
Инж. Деница Янакиева допълни, че пилотният проект следва да се направи с помощта на Столична община.