Окръжна прокуратура - София установи, че са налице основания за предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета на Община Ботевград – Георги Георгиев, съобщиха от прокуратурата.
При извършена справка в "Регистър БУЛСТАТ" и лична прокурорска проверка на фирменото дело е установено, че Георги Георгиев е управител и съдружник в търговско дружество – "Керам -97" ООД. Преди встъпването си в длъжност през 2011г., а и до момента той не е подавал молба, респективно няма решение на Общото събрание на дружеството за изключването му като управител и съдружник.
Съгласно чл. 41 от Закона за местното самоуправление и местната администрация кметовете на общини не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им. Нарушаването на тази императивна забрана представлява основание за предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета на Общината.
След като на 5-ти юни тази година прокуратурата е поискала от ОИК-Ботевград да отзове Георгиев, на 26-ти юни ОИК е отказала. Това е основание за държавното обвинение да обжалва пред Административен съд-София.
През юни кметът на Ботевград Георги Георгиев бе доведен от полиция принудително в Софийската окръжна прокуратура. Това се случи във връзка със снемане на обяснения по прокурорска проверка.
На 12 май Изпълнителната комисия на ПП ГЕРБ прекрати членството на Георгиев в партията. Това стана, след като Бойко Борисов обяви, че кметът на Ботевград няма да бъде подкрепен от ГЕРБ на следващите местни избори. В края на месец март Окръжната прокуратура в София се самосезира след отворено писмо на група граждани и общественици в Ботевград за корупционния модел в града. В отворено писмо до всички власти у нас ботевградчани съобщиха за редица проблеми в управлението на общината с надежда най-после държавата да предприеме адекватни действия по многобройните жалби и сигнали относно начина, по който се управлява Ботевград. Те алармираха за нередности и при стопанисването на общинското имущество, и неговото разграбване, и др. "В община Ботевград законът не е инструмент на правото, а субект, от плът и кръв, със собствено име и точна дефиниция, ясно изразена с думите "Законът в Ботевград – това съм АЗ", се казва в отвореното писмо.