Приключи монтажът на мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), съобщиха от пресцентъра на Столична община. Това е част от стратегическите усилия за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието.
Боклукът на София и RDF горивото: Политическата битка гори
Системата
Системата е изградена от 3356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък, като част от усилията на Столичната община за намаляване на парниковите газове с 30% до 2030 г. след присъединяването на столицата към 100-те климатично неутрални и интелигентни града на бъдещето.
СПТО: Проверката на РИОСВ не откри нарушения, благодарим на ГЕРБ за загрижеността
Монтажът
“Монтажът на системата започна през ноември, след предоговаряне на условията по договора между Столична община и изпълнителя, с което беше постигнато намаление от близо половин милион лева от общата стойност”, каза Надежда Бобчева, зам.-кмет на София по направление “Зелена система, екология и земеползване", цитирана в съобщението.
Фотоволтаиците са монтирани върху покривите на съществуващите сгради в предприятието, не засягат елементи на Националната екологична мрежа и не оказват негативно влияние върху здравето и културното наследство на района, отбелязват от Столичната община.
Още: Отчет: Столичният завод за боклук увеличи производството на RDF гориво
В края на декември директорът на предприятието Николай Савов отчете, че 73 569,82 тона по-малко са отишли на депо през 2024 година в сравнение с 2023 година. Това е обработен отпадък, минал е през цялата система – извадени са черните и цветните метали, стъклото и част от рециклируемия отпадък, който може да бъде реализиран, уточниха от предприятието. През цялата година екипът на СПТО работи за повишаване на качеството на услугата по третиране на отпадъците, така че да бъдат пласирани колкото е възможно повече – за рециклиране и реализиране на РДФ; и колкото е възможно по-малко – за директно депониране, отбелязаха тогава от предприятието.