Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пореден протест срещу застрояване в Младост

16 юли 2018, 07:37 часа • 3686 прочитания

Днес, 16 юли, от 19:00 часа Инциативен комитет "За Зелен Младост" организира протест на живеещите в блокове 323, 324А, 325 в ж.к. "Младост 3", като събитието е анонсирано и във Facebook. Причината е позната - застрояване.

Според организаторите, ще се строят 7-етажна сграда със смесено предназначение плюс 8-етажна сграда. "За Зелен Младост" твърди, че теренът, предвиден за 7-етажната сграда, е бил заграден преди две седмици. Около 40% от този урегулиран поземлен имот беше общинска, казват от инициативния комитет, като заявяват, че тя била продадена чрез решение № 593 на Столичния общински съвет от 11.09.2014 с "любезното съдействие на печално известната кметица от ПП ГЕРБ - Цвета Авджиева". "С доклад вх. № СО-0815-13(7)/10.07.2014 г. г-жа Авджиева е предложила да се продаде общинска земя на Стилиян Койчев Георгиев, Управител в Съвета на директорите на "Пазари Запад" ЕАД", добавят от "За Зелен Младост".

Исканията на протеста са:

- незабавно спиране на строителните дейности.

- на инвеститора да му бъде предложен равностоен общински терен на безконфликтно място.

- отпадане на предвидените върху общински терен 8-етажна сграда и два търговски обекта.

- запазване на парка в сегашния му вид и включването му в Зелената система на Столична община.

Междувременно новият кмет на "Младост" арх. Румен Русев заяви пред БГНЕС, че ще се строят две сгради, а не четири, както твърдят организаторите на протеста.

"При нас е внесено предложение за строеж на една сграда. Тя е с височина 21 метра т.е. 7 етажа. На първия ще се разполагат магазини, а на останалите 6 етажа ще има апартаменти. Съседната сграда, за която все още няма издадено разрешение за строеж, ще бъде триетажна", заяви Русев. Той подчерта, че в плана за изменение на застрояването в района са предвидени само две сгради, които ще са на калкан.

Пред Нова телевизия главният архитект Здравко Здравков обясни, че още от 2013 година терените са предвидени за застрояване. Той се върна чак до 1990 година, като от тогава от двете страни на бул. "Александър Малинов" било позволено застрояване, защото това е смесена многофункционална зала, имало намерение да се строят младежки дом и игрална зала, но инвеститорът, който сега строял, обжалвал и спечелил. Никога този терен не е бил предвиден за озеленяване, категоричен беше архитектът.

Във Facebook профила на арестуваната и обвинената в получаване на подкуп бивша кметица на района Десислава Иванчева моментално беше пуснато опровержение: "Всъщност сградите, които ще се строят в близост до съоръженията в парка са цели пет, а не четири, както предполагахме досега. Информацията на снимката е извлечена от официалния сървър на "ГИС-София" ЕООД, фирмата, която поддържа и управлява информационната система на кадастралните, регулационните и застроителните планове за територията на Столична община". Няма обаче никакво обяснение защо арх. Русев говори за триетажна сграда, а протестиращите - за осеметажна, що се отнася до втората сграда.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес