Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опозицията в София: Не е вярно, че дълговете на градския транспорт намаляват

13 юли 2016, 10:00 часа • 2596 прочитания

Не е вярно, че общинските транспортни дружества в София не трупат дългове. Това твърди в своя позиция Градският съвет на БСП, визирайки доклад, че през миналата година има 50% намаление на дълговете в софийския общински транспорт.

Миналата година Центърът за градска мобилност (ЦГМ) изтегли заем от 81 млн. лв., за да се разплати с транспортните дружества, а те на свой ред да се разплатят със своите контрагенти. За съжаление това не доведе до спиране на натрупване на задълженията и загубите, казват от БСП.

През 2015 г. Метрополитен има 2,16 млн. лв. загуби, а през 2014 г. те са били 428 хил. лв. Столичен автотранспорт ЕАД е отчел през 2014 г. 4.55 млн. лв. загуби, а през 2015 г. те са вече 11.97 млн. лв. Столичен електротранспорт ЕАД през 2014 г. отчита 4.3 млн. лв. загуби, а през 2015 г. те са вече 13.39 млн. лв. Така общо загубите от трите дружества само от 2014 г., когато са 8.90 млн. лв. през 2015 г. стават вече 27.53 млн. лв. Следователно загубата е увеличена с около 19 млн. лв. и това се оценява като спиране на практиката на натрупване на задълженията. изчисляват от БСП-София.

Проблемът с финансовото състояние и взаимоотношенията с транспортните оператори е, че при тях се получава необвързаност с годишната транспортна задача и на практика приходите остават по-малко от разходите. От там през годините от 2010 - 2011 г. до 2013 - 2014 г. са се натрупали 120 млн. лв. неразплатени задължения на Центъра за градска мобилност, казват от БСП-София. Общинският съвет взе решение тези задължения да бъдат погасени с изтеглянето на кредит от 81 млн. лв., което стана през 2015г.

През последните 2 години е била направена обезценка на вземанията на общинските транспортни оператори към Центъра за градска мобилност. През 2013 г. в порядъка на около 15 млн. лв. вземания биват обезценени или опростени на Центъра за градска мобилност. За 2014 г. сумата е била около 30 млн. лв. Това поражда допълнителни разходи и усложнява нелекото състояние на транспортните оператори. По този начин задълженията от 120 млн. лв. се свежда до около 80 млн. лв., твърдят от БСП-София.

Изводът от анализа на финансовото състояние на дружеството към края на 2015 г. е, че „Център за градска мобилност” ЕАД е финансово зависимо от кредиторите, като съществуващите задължения не са достатъчно обезпечени с имуществото на дружеството, казват червените.

ЦГМ в икономическо отношение е като "черна кутия"

Ето какви са другите конкретни дефицити в софийския транспорт според БСП. Съществува твърде висока комисионна на ЦГМ - 12.31% или 19, 25 млн. лв. плюс допълнителни 2.6 млн. лв., вероятно като процент и от компенсациите от държавата. По стария договор комисионната на ЦГМ беше 8%, а в минали години беше ограничена до 6%. Общинските транспортни оператори, с изключение на метрото – поради високи собствени приходи, практически липса на гратис пътувания и приходи от инвестиционна дейност, приключват 2015 г. с над 25 млн. лв. счетоводна загуба, а ЦГМ е на печалба.

През последните години ЦГМ системно не се разплаща с транспортните дружества, като към края на 2014 г. това задължение достига внушителната сума от 126 млн. лв. От друга страна за развитие се разчита изцяло на европейски средства и заеми, смята БСП-София.

Приходите от паркиране са около 30 млн. лв., за 2016 г. са планирани 32 млн. лв. Парите не се използват по предназначение – за строителство на паркинги, поддържане на тротоари, което е сериозна порочна практика, твърди БСП-София.

На фона на това финансово състояние на дружеството не се събират пари от глоби. Събрани са едва около 70-80 хил. лв. от глоби при над 10 хиляди наказателни постановления, което означава 1 000 000 лв., тоест събрани са само 8% от глобите, казват червените в София.

В структурата на разходите на дружеството най-голям дял имат разходите за персонал – 68,8 %. Същевременно гражданите не са доволни от качеството на предлаганите услуги. Тази тенденция се запазва през последните 3 години и е показател за ниска и нерационална производителност. Този процент трябва да се преразгледа през прогнозния период и разходите за персонала процентно да се понижат постепенно към 60% и 50% към края на прогнозния период, смятат от опозицията.

От БСП считат, че това може да стане както чрез намаляване на числения състав на персонала на дружеството, така и чрез увеличаване на производителността, а оттам и на приходите на дружеството. Единият от подходите за повишаване на производителността е усилени инвестиции за подобряване на предоставяните услуги и непрекъснато обучение на персонала.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес