Ако проектът за проучване за строителна кариера в с. Лозен не бъде прекратен, жителите са в пълна готовност да излязат отново на протест. Това решиха те на общоселско събрание, предаде БГНЕС.
„Премиерът действително излезе и обеща, че Лозен ще има светло и зелено бъдеще, което ние приехме много радостно. От друга страна се оказа, че подчинените на министър-председателя не правят нищо. Седим на едно положение. Чака се до заседанието на Върховен административен съд (ВАС), което е насрочено за февруари 2017 г., за да реши съдът една чисто административна процедура, която е спазена и знаем, че съдът няма да реши в наша полза. Той не ни удовлетворява, защото ние просто не искаме да има кариери в селото“, заяви Йордан Ибришимов, представител на Движение „Бъдеще за Лозен”.
Според него има възможност Министерството на енергетиката (МЕ) и Министерският съвет (МС) да изтеглят решението за проучване и лозенци до последно ще настояват за това. „На общоселското събрание жителите на Лозен ще решим как да продължим действията си против кариерите, защото цялото село е категорично против тях. Обмисляме евентуални бъдещи протестни действия, които ще бъдат обсъдени на събранието“, каза Ибришимов. Той обясни, че в момента не тече проучвателна дейност за строителната кариера, защото Столичната община и гражданите на Лозен са подали жалби и чисто законово, след като има подадена жалба и съдът е преценил, че има повод да се насрочи заседание на дело, до решението на съда няма право да се извършват никакви други действия.
Не на последно място Йордан изтъкна, че е било симулирано обществено оповестяване със закачена уведомителна бележка на таблото на Столична община на ул. "Московска", което се намира на 20 км. „По този начин те твърдят, че са уведомили населението на село Лозен, което е смешно, защото никой не знаеше до последно“, заяви Йордан.
От своя страна Иванка Панагонова обясни, че повод за днешното събрание на селото е чакането от 3 месеца за някакъв отговор от властите. „Чакаме незабавно решение за отмяна на решение за проучване на две строителни кариери. Даваме 10-дневен срок от днес натам и, ако това не се случи продължаваме с гражданско неподчинение. Като се започне от МС, МЕ, общини -всички казват да, ще ви помогнем, но нищо не правят, пасивното им отношение не ни задоволява. Трябваше решението да се отмени веднага, както са го взели инкогнито“, обясни Панагонова. Тя е категорична, както и всички останали жители, че иска нещата да приключат днес и сега, защото хората искат да живеят спокойно.
Инж. Симеон Николов, коментира, че в момента както се предлага кариерата да е на 50 метра от селото почти всички къщи ще бъдат разрушени. „Сега като има концесионер, той няма да мисли за екологията и населението, а ще гледа да извлече ресурси възможно най-бързо“, добави мъжът. Той се притеснява, че ще има много порои вследствие на обезлесяването на гората и ще стане по-страшно от Аспарухово (кв. "Аспарухово" във Варна, който пострада тежко от наводнение през 2014 година - бел.ред.). Хората, които са взели решението за проучване са абсолютно некомпетентни, убеден е Николов.
До момента около 2500 подписа са събрани от жители на Лозен против проекта за строителна кариера, при положение, че населението официално е 6500 души.
Предисторията
По време на правителствено заседание, проведено на 11 май, премиерът Бойко Борисов прояви интерес по темата и заяви, че не вижда никаква нужда хората в с. Лозен да се тревожат. Премиерът призова тогава да се направи всичко, което е възможно по закона, за да не се тревожат хората в с. Лозен. „Това е действително зона за отдих, те имат идеи там да си направят паркове. Камъни – дал Бог из България, колкото искат кариери да правят. Не виждам никаква нужда там да се тревожат хората“, категоричен бе Борисов.
Пак тогава кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и министърът на енергетиката Теменужка Петкова докладваха на премиера какво е развитието на ситуацията. Фандъкова беше обяснила, че е провела среща с жители на Лозен, а кметът на Лозен и кметът на Панчарево работели в тясно сътрудничество с тях. „Отправили сме писма. Имахме разговор с министър Петкова и тя напълно проявява разбиране. Има разрешено проучване за предоставяне на концесия в голяма близост до къщите на хората и те са абсолютно прави, че там не бива това да се случва“, призна Фандъкова и уточни че има разбиране от страна на Министерството на енергетиката. Кметът на Столична община посочи още, че има пусната и втора процедура, за която министърът на енергетиката Теменужка Петкова е поела ангажимент да не тръгва и да не се случва. „По отношение на първата кметът на Панчарево обжалва решението, така че очакваме съдът да отсъди в полза на гражданите и оттам нататък вече имаме разбирането да не се повтарят такива случаи в близост до хората, без предварителното съгласие на кметовете на населените места“, добави тогава Фандъкова. Петкова също увери, че е разгледана цялата ситуация във връзка с предоставянето на това разрешение и важно да се отбележи, че то е предоставено след като е минала съгласувателната процедура с всички заинтересовани институции и те са дали одобрително становище. „При тази ситуация Министерство на енергетиката не е имало друга възможност освен да даде такова разрешение. Предприели сме всички необходими действия, има жалба и ще видим сега, съдът предстои да се произнесе“, каза тогава енергийният министър.
На 27 март над двеста жители на софийското с. Лозен се събраха на протест и бяха категорични, че не искат нова кариера в Лозен. Лозен има население над 6500 души, което го прави най-голямото селище със статут на село в страната. Хората обявиха категорично, че не искат кариери за камъни в селото. Протестиращите заявиха тогава, че не са знаели за решението на Министерски съвет за проучване, с което се разрешава да бъде разкрита кариера, за добив на строителни материали в изключително голям размер и дълга продължителност, точно над жилищната част на селото. Разбрали случайно след като то е излязло в Държавен вестник. Вече има подадени няколко жалби срещу това решение. Местните се опасяват, че ако има кариера в района, тя може да се превърне в екологична бомба за селото.
На 6 януари 2016 год. правителството одобри Разрешение за проучване на възможността за добив на строителни материали в землището на село Лозен с размер 1 кв. км и продължителност 1 година. На базата на това одобрение, Министерство на енергетиката издава Разрешение №444 от 03.02.2016 год. на Фирма „Каменни фракции“ ЕООД да започне проучване на площ „Гората“ в землището на селото. Местните жители казват за фирмата, че е регистрирана на 24 юни 2014 г. като еднолично дружество с ограничена отговорност. Собственик и управител на фирмата изпълнител е Тонка Иванова Тенчева, на 26 години. Дейността и целта на фирмата е извършване на проучване и добив на чакъл и инертни материали, както и всички дейности, свързани с добива, транспорт и продажба, разработване на инвестиционни и други проекти, след получаване на съответното разрешение за търсене и/или проучване или концесия за добив. Те изброяват, че жалби са подадени от хора, които притежават имоти в района, в който ще бъде проучвано, от столична община, от ловно-рибарското дружество в Лозен и др. Васил Станчев кмет на с. Лозен е категоричен, че са разбрали от Държавен вестник, който излязъл на 8 март. „Всъщност жалбата е продиктувана от това, че сме крайно несъгласни и като кметство, и като население на Лозен, че няма съгласувателен характер с кметството”, каза той.