Изпълнителният директор на Летище София Хесус Кабайеро и главният изпълнителен директор на френския консорциум Alstef Group Никола Бретон подписаха договор за изцяло нова система за обработка на багажа (BHS).
Той е бил сключен миналата седмица и е на стойност над 20 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на летището. Включва доставка, инсталиране и поддръжка на най-модерното решение за управление на багажа на пътниците.
Внедряването на системата е голяма стъпка в усъвършенстването на обслужването на пътници и полети при гарантирано ниво на сигурност и надеждност на операциите, твърдят от Летище София. Съществуващата BHS е зависима от една остаряла машина, докато новата разполага с четири машини с общо тегло 7 тона и капацитет до 2400 багажа на час. Това ще позволи сигурната обработка на милиони чекирани багажи годишно.
Системата транспортира регистрирания багаж от зоната за регистрация за полет през 4 нива на сигурност и поддържа тройно резервиране на системите. По този начин се гарантира най-високо ниво на надеждност и ефективност в обслужването на багажите. Новата BHS позволява както пълно самообслужване (т. нар. self-bag drop) при предварителна регистрация за полет, така и асистирано от чек-ин агенти обслужване.
„Системата за управление на багажа е от ключово значение за функционирането на летището. Придобиваме авангардно технологично решение, което ще ни направи по-бързи и по-ефективни в полза на милионите ни пътници. Проектът е част от цялостната трансформация на летището, за която инвестираме над 150 млн. лв. до края на 2025 г.“, заяви Хесус Кабайеро при подписването на договора.
ОЩЕ: Ускоряват инвестициите на Летище София
„За Alstef Group е удоволствие да си партнира с Летище София при избора и внедряването на системата за обработка на багаж. По този начин подкрепяме стремежа на летището да осигури по-ефективно обслужване и по-приятно изживяване на своите пътници“, каза Никола Бретон.
С въвеждането в експлоатация на новия BHS Терминал 2 ще може да обслужва значително по-голям брой пътници. Внедряването на системата е част от плана за развитие на летището, който ще позволи на Терминал 2 да поеме целия трафик от почти 70-годишната сграда на Терминал 1.