1700 души са се възползвали от инвалидните стикерите на починалите си роднини, които им дават право да спират колите си без пари на синята или зелената зона в столицата. Нарушителите са спипани през миналата година, сочи справка на Центъра за градска мобилност, изготвена за "Монитор".
749 пък са шофьорите, които са фалшифицирали или са използвали неправилно винетките за хора с увреждания. Става въпрос за невалидни карти, също и документи без подпис и печат. Освен това някои дори правили копия на чужди карти и ги поставяли на предното стъкло, така че да се не се виждат много добре данните. Най-честото нарушение обаче е паркирането с валидни карти, но без присъствието на правоимащото лице.
Ако някой е спрял неправилно в синя или зелена зона, автомобилът ще бъде вдигнат с паяк и шофьорът ще отнесе освен 60 лева и глоба до 200 лева, а фалшивата карта ще се конфискува. Ако картата е валидна, но се ползва неправомерно от друг, тя се изземва и се предава на органа, който я е издал. При установено повторно неправомерно ползване на стикера за преференциално паркиране тя ще се анулира до срока на валидност.
В София има издадени 5721 валидни карти на хора с увреждания, които са валидни към днешна дата. Те обаче са поименни и се издават на човек, а не за кола. Според общинската наредба автомобилите на хората с увреждания могат да се паркират в специално боядисаните със синьо места в зоните за платен престой в рамките на 4 часа на ден. От тази привилегия обаче могат да се възползват само тези от тях, които имат специални карти. За да се получи такава, лицето трябва да подаде заявление до кмета на Столичната община, да предостави личната си карта или документ за настоящ адрес, както и решение на ТЕЛК или НЕЛК. Ако гражданинът има сключен брак, то трябва да се представи и брачното свидетелство, а за дете с увреждане трябва и документ за настойничество. Освен това трябва да бъде представен регистрационен талон на автомобила или договор за лизинг.
895 са местата в синята и зелената зона, отредени за шофьорите с намалена работоспособност. Лицата с увреждания имат право да паркират денонощно без пари върху специално означените места пред домовете си, но само ако нямат гараж. Талонът дава право на безплатно паркиране за срок от една година. След това трябва да бъде издаден нов документ.
За първите десет месеца на 2016 г. пък точно 2506 са били наглите шофьори, които са зарязали колите си на места за инвалиди.