Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Голяма част от жителите на София искат столицата да се развива като зелен град

14 март 2017, 15:37 часа • 1599 прочитания

Как ще изглежда София на бъдещето, какви са основните приоритети, по които се работи, и как гражданите си представят развитието на столицата, разговаряме със Силвия Христова, председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика на Столичния общински съвет (СОС).


Какво представлява и какво цели стратегията "Визията за София"?

През септември 2016 г. с моите колеги от групата на ГЕРБ предложихме на Столичния общински съвет идеята за изработването на дългосрочна визия на София, визия, която не е само градустройствена, а обхваща всички аспекти на развитие на града.

Смятам, че представихме идеята си убедително и спечелихме подкрепата на всички в градския парламент. Консенсусът е много важен за устойчивостта на един документ във времето. Целта на Визията за София е да отговори на въпросите: накъде искаме да се движим, как ще го направим, по какво ще разберем, че следваме тази посока. От една страна, Визията трябва да обобщи и надгради действащите стратегически документи за развитие на града, но също така да стане и основа за развитието на нови стратегии.

Тя трябва да бъде обединяваща платформа за взаимодействие на широк кръг от участници в процеса по изграждането на бъдещето на столичния град. Това трябва да бъде документът най-високо в йерархията на стратегическото планиране и процесът по изработването й трябва да бъде използван като примерен за последващи процеси по стратегическо планиране, включително за процеса по промяна на Общия устройствен план.

Как гражданите могат да участват в промяната на столицата?

Като изразят своето мнение, идеите си, желанията си за развитието на града, проблемите си и участват активно в намирането на решения. Достигането и включването на възможно най-широк кръг от хора е основен принцип, залегнал в методиката за изработването на Визията за София, която СОС прие през месец февруари тази година.

Участници в процеса трябва да бъдат не само гражданите, живеещи в София, но и потенциално свързаните с града лица - експерти, имащи отношение към темите, граждански организации, общински и държавни структури, бизнес организации и др. Екипът, който ще работи по съставянето на визията, е задължен да постигне диалогичност, да осигури прозрачност и механизъм за обратна връзка, да търси баланс и общ език между граждани и експерти. Гражданите могат да бъдат включени в процеса по много начини, които също са разписани в методиката за изработване на визия – фокус групи, срещи, обществени обсъждания, целево ангажиране на подрастващите, учебни практики на студентите, групови дискусии онлайн и на живо, представително социологическо изследване и др.

Имате ли информация за очакванията на хората от изпълнението на стратегията?

Проведоха се множество публични срещи за събиране на мненията на хората, а също и онлайн анкета. Много голяма част от отговорите определиха, че бъдещето на града зависи от отношението на самите граждани. Хората се определят като най-големият потенциал на града и имат желание да участват активно в процесите по взимане на решения. Мисля, че когато хората участват активно при изготвянето на визията за града, ще участват активно и в процеса по нейното реализиране.

Как ще се решават чрез стратегията наболели проблеми като застрояването на града, замърсяването на въздуха и развитието на зелените площи?

Визията за София и крайградските територии ще бъде с дългосрочна времева рамка до 2050 година. Същевременно тя не бива да бъде абстрактна, а трябва да води до реални резултати. Визията ще набележи приоритетите, проблемите, посоката за развитие на града и на базата на нея ще се взимат и конкретните решения от управляващите в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен аспект, напр. необходими промени в нормативната уредба, конкретни политики в бюджета на общината и др.

При реализацията на Визията за София ще са необходими и моменти на ревизия, мониторинг и контрол на изпълнението, което означава, че в нея ще трябва да се разработят и критерии за успех. Считам, че сериозните проблеми не могат да се решат за миг, не бива и да се решават спонтанно, отчитайки само моментните настроения и влияния. Именно задълбочения анализ на града, такъв какъвто е и такъв какъвто искаме да бъде, извършен професионално и прозрачно, ще ни даде възможността да планираме консенсусно и мерките, водещи до решаването на проблемите.

От проведените вече обществени обсъждания по темата, имате ли по-ясна визия за ключовите аспекти върху които е необходимо да се наблегне?

На базата на обществени обсъждания, анкетата и анализите на съществуващите стратегически документи, в методическите насоки за изработването на визията залегнаха следните теми: Хора, Идентичност и култура, Транспорт, Природа, Градска среда, Икономика, Управление и администриране и Територии. От анкетираните 3400 граждани, почти 2000 имат желанието за развитие на София като Зелен град. Като приоритет се отличава и желанието на хората за повече обществени пространства- площади, паркове, пешеходни зони и др. Това са и посоките, по които Столична община вече работи, тъй като са част от програмата за управление на града на г-жа Йорданка Фандъкова, с която беше избрана за кмет през 2015 г.

Интервю на Румен Скрински

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес