Едно от характерните празнични събития в края на старата и началото на новата година е ритуалът „Топене и вадене или наричане на пръстени”, древен български обичай, вплетен в нашите традиции.
Той има дълголетна история и в община Елин Пелин и се предава от поколение на поколение. Изпълнява се в последния ден на старата година и на първия ден от новата, на Васильовден. Участниците в него, моми и невести, наричат пръстени и предмети за здраве, дълголетие, берекет и благополучие. А защо пръстени? Защото пръстенът е символ на вечността, без начало и без край. Този ритуал се изпълнява в близост до водоизточник, а традицията при нас е на чешма „Гайдарец“.
На 31 декември, вечерта срещу Нова година с котле с вода, украсено със здравец и червена китка се повежда хорото, така започва обредът „Топене на пръстени“, като се пеят характерните за обичая песни „Василкьо, Босилкьо“ и „Здравчо – горчо“. Приканват се девойки и невести да поставят/потопят своите пръстени в котлето. И се извива хоро, както някога е било…. Котелът „пренощува“ на открито и замръзва под червен трендафил, за да е здрава годината.
На 1 януари е ритуалът „Наричане на пръстени“, накитите се вадят от менците и се наричат от момичета, неженени, с пожелания за сватба, за любов, за рожба в семейството, за нов дом, за здраве и учение, за благоденствие и много други наричания
Обичаят носи много емоции и хубаво настроение на всички, които пускат своя накит в ритуалното котле и с трепет очакват да чуят това, което ще им се падне от наричанията.
И днес, верни на традициите, сме тук, на чешма „Гайдарец“.
Вижте снимки от началото на ритуала на 31 декември 2023 г. и наричането на пръстените на 1 януари 2024 година.
Още: Кметът на Елин Пелин, кметовете на кметства и общинските съветници се заклеха за новия мандат