Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доказано: Министерството на културата няма думата в демонтажа на МОЧА

18 декември 2023, 18:46 часа • 6503 прочитания

Дейностите по реставрация на бронзовите фигури и барелефи от Паметника на съветската армия, по-известен като МОЧА (Монумент на окупационната червена армия) не подлежат на съгласуване със Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства (СЕСИИ) към Министерството на културата. Това става ясно от протокола от проведено заседание на съвета в петък, 15-и декември, 2023 г.

Протоколът беше изпратен до медиите от Областната администрация на София.

В последните няколко дни БСП и "Възраждане" използваха като аргумент за това, че демонтажът е незаконен, твърдение, че Министерството на културата е разпоредило незабавно прекратяване на демонтажа на МОЧА още на 14-и декември. Това показвал документ, издаден от Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" (ГД ИОКН)

Министерството няма думата

Документът е изпратен на администрацията с писмо от министъра на културата Кръстьо Кръстев и в него се казва: 

"Предложението за техническия демонтаж на бронзовите фигури и барелефи от Паметника за съветската армия, находящ се в "Княжеска градина", не е в компетенциите на СЕСИИ".

Както става ясно от Закона за културното наследство, Министерството на културата съгласува единствено инвестиционните проекти за изграждане и поставяне на паметници, както и тяхното преместване или премахване. Още: Денков за МОЧА: Пропаганден паметник, който нито е военен, нито има културна ценност

Дейностите по демонтаж на фигурите от ПСА не попадат в нито една от трите изброени в закона процедури, а са част от процес на реставрация. 

Протоколът от заседанието на СЕСИИ потвърждава и становището на началника на отдел "Правно обслужване" в областната администрация, който е присъствал на заседанието", съобщават от администрацията. В неговото становище се казва още, че Констативният протокол на "Инспекторат за опазване на културното наследство" се позовава именно на неосъществена процедура пред СЕСИИ, а председателят на експертния съвет е отговорил, че дейностите по демонтаж за реставрация на монумента не подлежат на разглеждане от СЕСИИ." Още: Кога трябва да приключи демонтажът на Паметника на съветската армия? (СНИМКА)

"Въз основа на протокола от проведеното заседание на СЕСИИ и писмото на министъра, Областната администрация на област София счита, че обстоятелствата, свързани със законовите изисквания, са изяснени и няма основание за спекулации, свързани със спиране на демонтажните дейности", категорични са от Областната администрация.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес