Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Демократична България" поиска държавата да не дава европари за завода за горене на боклук в София

31 октомври 2018, 13:28 часа • 1758 прочитания

Демократична България продължи да отстоява позицията си относно строежа на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF отпадък. Днес, 31 октомври, представители на партията внесоха в Главна дирекция "Оперативна програма околна среда" на МОСВ молба с подробни аргументи проектът да не бъде финансиран. Писмото е адресирано и до Европейската комисия, програма "Джаспърс" и Европейската инвестиционна банка.

На 17 май тази година Столичният общински съвет (СОС) одобри исканото от столичния кмет Йорданка Фандъкова поемане на дългосрочен общински дълг в размер на 67 млн. евро. С тях, и с финансиране от над 91 млн. евро по Оперативна програма „Околно среда“, се планира изграждане на инсталацията, която трябва да се управлява от столичната Топлофикация.

През юни т.г. гражданска инициатива "За чиста София без изгаряне на отпадъци" на Демократична България направи опит за предизвика референдум по този въпрос – софиянци да получи изчерпателна информация за проекта, след което да даде мнението си дали иска подобна инсталация буквално в центъра на града. Опитът беше пресечен и СОС отхвърли искането. В момента група общински съветници прави втори опит за референдум. Съдбата му ще бъде същата, прогнозират демократите.

Ето и защо "Демократична България" иска спиране на финансирането на проекта:

1. Проектните показатели не отговарят на актуалното законодателство на ЕС за кръговата икономика. Тук се набляга на това, че от 2024 година, заради изискването за повишаване на дела на рециклиране на отпадъците в ЕС, ще намалее суровината за RDF и инсталацията ще трябва да търси такава от нови места. Освен това трябва да бъде намален обемът на депонирани отпадъци до 10% от общото количество боклук на СО, а с остатъчните от процеса на горене елементи щяло да се стигне до 25%.

2. Капацитетът на съоръжението е 3 пъти по-голям от сегашното производство на RDF в София.

3. Проектът насочва инвестиции в безполезна посока, а оставя без финансиране други необходими дейности, каквото е например задължителното от 2024 г. разделно събиране и компостиране на биоразградимите отпадъци.

4. Договорът за заем за съфинансирането на обекта задължава Столична община (СО) да се откаже от приватизацията на общинското топлофикационно дружество, въпреки че в друго решение на СОС привличането на стратегически инвеститор е мотивирано като неизбежно за финансовото му оцеляване.

5. СО борави със спорното твърдение, че инсталацията ще замести равностойно натоварването с фини прахови частици (ФПЧ) от изгаряне на природен газ.

6. Проектът няма подкрепата на гражданите, живеещи в имотите, съседни на площадката, предназначена за изграждане на инсталацията за изгаряне на отпадъци.

7. Анализът "Разходи и ползи" към проекта е засекретен, като на първа инстанция е отменен отказът на СО да предостави достъп до горната обществена информация, но СО обжалва на втора инстанция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес