Битката с насилието в училище има измерения и извън местната власт, но Столична община ще работи както е работила досега и още по-активно за справяне с този проблем“. Това заяви зам.-кметът на Столична община по направление „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости“ Тодор Чобанов по време на конференцията, организирана от БГНЕС „Как да спрем насилието в училище - три стъпки за по-безопасна учебна среда”.
Чобанов подчерта, че най-ценният ресурс на едно общество са децата и темата за превенцията за насилието и агресията в училище изключително важна. „Тя трябва да започне от семейството. То създава добрата основа на характера, навиците взаимоотношенията у децата. Родителят е алфата и омегата на спокойното развитие на детето. Той най-добре може да преценява във всеки един момент какво се случва с неговото дете и наблюдават ли се тревожни симптоми“, подчерта зам.-кметът.
Тодор Чобанов изтъкна, че Столична община развива множество проекти, които са насочени към това да се привлекат децата към дейности, които ще доведат до предотвратяването на насилието. „Желанието ни е да се развие траен интерес, например към плуването и детето да го практикува, за да може да създаде по този начин позитивен модел за свободното време. Желанието ни е децата да имат различни занимания, които да развият въображението и творчеството им. Когато спечелихме титлата Европейската столица на спорта основен акцент е и ще бъде развитие на спортната инфраструктура и спортни събития. За нас спортът е един от основните инструменти за превенция.“, подчерта ресорният зам.-кмет.
200 спортни събития само тази година има повече в София във връзка с титлата Европейската столица на спорта. Периферните райони на София, малките населени места също са акцент за спортни събития. Общината е стартирала и съвсем нова грантова схема, насочена към клубния спорт.
„Когато говорим за децата в училище, е и въпросът за инфраструктурата училището да бъде приятно място. Средата на учебния процес е изключително важна за спокойствието и качеството му. Над 20 млн. лв. общински средства сме инвестирали само за последната една година, което включва и подобряване на системата за видео наблюдение. 83 детски градини и 64 училища-общински имат пълно външно изградено външно наблюдение.“, поясни Чобанов.
От друга страна той поясни, че се изгражда непрекъснато спортни площадки в училище и извън него. През 2006-2017 г. са изградени 73 нови физкултурни салони, 14 плувни басейна, 7 спортни комплекса в учебна среда са реконструирани.
Предвижда се значително увеличение на средствата за спортни клубове и школи през 2018 г. В последните 2 години те бяха около половин милион лв. 50 нови улични фитнес площадки бяха изградени, освен 150-те съществуващи. Те са предназначени към тийнейджърите. Има ръст на използването на тези съоръжения. Освен това около 2000 младежи членуват в спортните клубове, заяви Чобанов.
„Битката с насилието в училище има измерения и извън местната власт. Затова днешната среща е изключително важна. Има теми, които изискват обществен консенсус, какво се случва в медийната среда, например какъв продукт могат да ползват децата. Столична община ще работи както е работила досега и още по-активно за справяне с този проблем“, допълни Тодор Чобанов.