Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асоциация за развитие на София представи проект за вертикална градина за градско земеделие

13 януари 2022, 18:11 часа • 1164 прочитания

Само тези, които буквално са откъсвали плодовете на труда си, знаят какво удовлетворение носи земеделието. С нарастващата тенденция за урбанизация обаче броят на хората, занимаващи се със селско стопанство, намалява за сметка на нуждата от все повече ресурси. За щастие все по-често откриваме възможности и идеи за това как да отгледаме реколта сами в града. Лесно е, когато разполагаме с голяма площ на открито, но има решение и за малките затворени пространства - то е във вертикалните градини. Още по-добрата новина е, че всеки може да си направи вертикална градина сам, като използва наръчника, изработен от Асоциация за развитие на София!  

В края на миналата година Асоциация за развитие на София, Зелена София и Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ стартираха инициативата „Направи си сам – комплект за вертикална градина“ по проект CityZen. В нея се включиха студенти от УАСГ, предприемачи, експерти по градинарство и земеделие, дизайнери, агроеколози и маркетинг специалисти. Всички те заедно разработиха концепция за вертикални градини и макети, а след усърдна работа и реални прототипи. Така 6 различни локации в София се сдобиха с проектирани и изработени от гражданите вертикални градини! „Приемните им семейства“ с радост поеха както важната задача да засадят и полагат грижи за растенията, така и най-приятната – да берат пресни подправки, билки, зеленчуци и плодове като магданоз, копър, риган, див лук, маточина, мента, репички, бейби спанак, ягоди.  

В продължение на 3 месеца вертикалните градини бяха тествани от стопаните си доколко са устойчиви и функционални, как влияят върху работната среда и хората. Чрез дизайн семинарите и тази обратна връзка в рамките на проекта Асоциация за развитие на София изработи наръчник „Направи си сам вертикална градина за градско земеделие“. С него всеки желаещ може лесно и бързо да направи сам своя собствена вертикална градина от лесно достъпни на пазара материали, както и да се информира какво е подходящо да отглежда в нея по сезони. Изработката на всеки един от прототипите отнема няколко часа, струва не повече от 200 лв. и изисква базови умения с инструменти, желание и въображение. А отглеждането на реколта е умение, което всеки си струва да развие.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес