Необходими са инвестиции в размер на 120 млн. евро, за да се осигурят екологизация и ефективност на работата на ТЕЦ-Варна. Те (инвестициите - бел.ред.) обаче нямат гарантирана възвращаемост и така има реален риск централата да бъде спряна от 1 януари 2015 г. Това каза пред "Фокус" изпълнителният й директор Минчо Минчев.
Ако собствениците от ЧЕЗ и Българския енергиен холдинг не намерят решение, ТЕЦ-Варна ще трябва да спре временно своите блокове, както го изисква комплексното й разрешително. Това би довело до редукция на персонала.
Минчев уточни, че се правят разчети и анализи, за да се съхрани ядрото от високо квалифицирани специалисти, които да поддържат съоръженията, докато продължава ръководството да търси вариант за бъдещето на ТЕЦ-Варна.
Междувременно около 60 души се събраха на протест пред сградата на ЧЕЗ срещу затварянето на "ТЕЦ-Варна" ЕАД.
Недоволните поискаха да връчат декларация с исканията си от Федерация "Енергетика" към КТ"Подкрепа" до Васил Щонов, министър на икономиката и енергетиката, Петър Докладал, регионален мениджър на „ЧЕЗ България” ЕАД и главния прокурор Сотир Цацаров, но не успяха.
Недоволните пожелаха да влязат в сградата на ерп-то, но полицаите не ги допуснаха, информира "Фокус".
След това протестиращите се насочиха към сградата на МИЕ. Те за кратко блокираха движението на улица "Раковска” в столицата.
Протестиращите заявиха че от тук нататък ще има митинги в София и Варна, като заплашиха, че ще нарушат добрия тон. Те заявиха, че зад решение за затварянето на "ТЕЦ”-Варна стои и министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов.