Зърнопроизводители от 5 области с над 60 трактора и машини блокираха временно района на русенския Дунав мост. Земеделците протестират срещу европейския регламент, който урежда безмитния внос на селскостопанска продукция от Украйна и искат България да излезе от него, предаде БГНЕС.
Снимка БГНЕС
По думите на председателя на регионалния съюз на фермерите „Дунавско зърно" Милен Коев, България, Полша и Румъния са отнесли основния удар от солидарността с Украйна. Транзитните коридори за украинското зърно, което трябваше да достигне до нуждаещите се страни, не работят и то подбива цената на българското производство, заяви заместник-председателят на УС на НАЗ Людмил Работов. Както и на другите места в страната, протестът на Дунав мост ще продължи три дни, като зърнопроизводителите са готови и на по-дългосрочни протести ако бъде удължен регламентът на ЕС. Заради евтиния украински внос, качествената българската продукция стои по складовете и не може да се реализира, като в русенско застоявало около половината от зърното на фермерите от региона. Ако продължи спадът на цените, се очакват фалити и намаляване на производството, тъй като фермерите започвали да ограничават разходите за сметка на добивите и продукцията, сподели още Милен Коев.
Снимка БГНЕС
На протеста беше и председателят на тракийския съюз на зърнопроизводителите от Стара Загора Радослав Христов, който каза, че в момента по складовете в страната, залежават около 40% от продукцията. Фермерите заявиха също, че не искат отпуснатите за българското земеделие 16 милиона евро от резерва на ЕС, тъй като са подигравка с българския производител.
Освен земеделци от Русе и Стара Загора, в протеста участват и фермери от Пловдив, Хасково и Ловеч.