Златен кръст над патриаршеския храм на Царевец да посреща туристите във Велико Търново. Всички надписи в стария град да бъдат на кирилица. Държавата да финансира изграждането на паркинг пред храма "Св. Димитър". Това предложиха историци и археолози на Симеон Дянков.
"Стандарт" събра на една маса вицепремиера, съветника на президента по културните въпроси проф. Кирил Топалов, кмета Даниел Панов, областния управител Пенчо Пенчев, експерти от три ведомства, учени, медии и неправителствени организации. Целта на дискусията, която е част от кампанията "Чудесата на България 2", бе да се намерят допълнителни пари за археологическия сезон, подобряване на инфраструктурата и развитие на културно-историческия туризъм.
12 милиона лева за археолозите това лято отпуска Симеон Дянков. Най-вероятно 3 от тях ще са за Велико Търново. Само за Южното Черноморие досега са дадени 10 млн. лв., съобщи финансист номер 1. До дни кабинетът ще задели пари за пътища около ключови туристически обекти. Инвестираме в групи паметници, които да задържат по-дълго туристите в даден регион, така че гостите да нощуват в местните хотели, обясни Дянков.
Вицепремиерът Дянков заяви, че очаква от кампанията "Чудесата на България 2" да организира подобни дискусии с конкретни предложения в Смолян, Кърджали, Видин и Русе.
Търновската книжовна школа да е едно от предложенията на държавата към ЮНЕСКО в областта на нематериалното наследство, предложи президентският съветник проф. Кирил Топалов. Закон за старите столици на България поиска пък археологът Мирко Робов. Според него така държавата ще се ангажира с опазването на най-значимите исторически паметници.
Туристите трудно стигат до обектите, пътят до Преображенският манастир например е цяло приключение, заяви от името на бизнеса Димитър Манолов, областен координатор на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Той апелира хазната да отдели повече средства за пътища до манастирите.
Редактор: Ивайло Кючуков