За земеделските стопани, пострадали от градушките, се обмисля подпомагане чрез минимална помощ de minimis за възстановяване след природното действие и подготовка за за следващата реколта.
През 2021 г. е достигнат максималния определен за страната лимит предвид необходимостта от предоставяне на извънредни помощи по de minimis. Средства за следващата година биха могли да бъдат заявени чрез нотификация и да бъдат изплатени в началото на 2022 г.
С останалите 2-3 милиона по схемата, няма да можем да покрием нуждите на стопаните, които се изчисляват на 15 милиона лева. Това заяви служебният министър на земеделието проф. Христо Бозуков в отговор на депутатски въпрос по време на петъчния парламентарен контрол.
"Ние разчитаме за получаване на средства по de minimis, чрез които да осигурим финансиране на засегнатите стопани поне в рамките на края на годината.", поясни той, като допълни, че в разчета за актуализацията на бюджета на министерството се предвиждат 110.5 млн. лева – 15 милиона от които са необходими за компенсаторни мерки.
Бозуков подчерта, че при подобни ситуации се прилага схема за държавна помощ.
„Компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагопроятни климатични условия“. Подпомагането представлява директни плащания в размер на до 80% от действителните разходи за отглеждането на дадена култура през стопанската година. Сред задължителните условия за получаването на подобен тип помощ е земеделските стопани да притежават констативен протокол за 100% пропаднали площи.
Разпределението на финансовия ресурс за 2020 г. по държавната помощ се осъществява след обявяване на природните бедствия за 2021 г. и изготвянето на регистър за пострадалите земеделски стопани.
С оглед създалата се ситуация служителите в областните дирекции на Фонд „Земеделие“ следва да направят огледи на пострадалите площи. Освен това, земеделските стопани могат да получат подпомагане и по директните плащания – признаването на форсмажор изисква кандидатът да представи пред ДФЗ документ от проверяващ орган за тежко настъпило събитие.
Ресорният министър припомни, че до обяд на 2 септември са подадени 106 заявления за 1487 ха с поражения- за 998 ха оризища, лозя – 34 ха, и зеленчуци – 455 ха. Разгледани са 31 от подадените заявления, 64 ха от които са пропаднали на 100%, а 11 ха – за под 80 на сто пропаднала реколта.