Кметове на редица български общини представиха своите „зелени“ решения и иновации за обновяване на средата. Това стана по време на двудневен форум, организиран от Националното сдружение на общините в Република България в курорта "Албена". Събитието бе част от Конференцията за бъдещето на Европа - цялостен процес по преосмисляне на бъдещето на Европейския съюз като общност на независими държави.
По време на форума се наблегна на тезата, че зелената сделка е една от най-мащабните политики на ЕС не само защото е свързана с извеждането на проблемите по опазването на околната среда на преден план, но и защото изисква дълбоко преосмисляне и цялостна трансформация на всички обществени сфери.
Един от лидерите по комплексно прилагане на политиките за устойчиво развитие на местно ниво е община Габрово. За постиженията на местната власт в сферата на енергийната ефективност, благоустрояването на градската среда, придобивките в обществения транспорт, разделното събиране на отпадъците и кампании с гражданите общината бе отличена с екологичната награда на Европейската комисия „Европейски зелен лист“ за 2021 г.
Кметът на Габрово Таня Христова представи подхода на общината към цялостното екологично обновяване. Тя бе един от основните панелисти в конференцията „Зелени решения и иновации за обновяване на средата“.
Председателят на Общинския съвет в Бургас проф. д-р Севдалина Турманова заяви, че през последните години община Бургас инвестира значителен собствен и привлечен ресурс за трайно въвеждане на зелени политики и умело използва съвременни технологични решения не само за популяризиране на направеното, но и за ангажиране на гражданите.
С европейски средства е изграден Център за ремонт и подготовка за повторна употреба на мебели. След реновиране мебелите стават отново годни за употреба - нагледен пример за прилагане на принципите на кръговата икономика в управлението на отпадъците на общинско ниво.
Зелената платформа на Бургас е един от инструментите за насърчаване на разделното събиране и работеща система за справяне с едрогабаритните отпадъци.
Община Кърджали вече работи по нов подход в градското обновяване. Според кмета Хасан Азис идеите за това как да изглеждат и какви функции да имат 40 зони на града ще дойдат от самите граждани. По думите му този подход е широко подкрепян от Европейската комисия и Европейския парламент и е същностният елемент в концепцията „Новият европейски баухаус“.
„Преди още Планът за възстановяване и устойчивост да е поел към Брюксел, община Белене вече отвори пътя на водородното гориво в обществените сгради. В Деня на Земята - 22 април 2021 г., община Белене официално даде старт на мащабна програма за въвеждане на водородно гориво в отоплителните системи на общинските сгради. Инсталацията работи в сградата на общинската администрация, но амбицията на местната власт е да включи и други общински сгради в програмата „Водородна община за зелено бъдеще“.
„Съвременните технологични решения също са неделима част от усилията за намаляване както на разходите, така и на вредните емисии“, заяви кметът на Белене Милен Дулев.
Според кмета на Враца Калин Каменов дигиталните технологии не са вече само начин да бъдат спестени време и усилия. Техният потенциал все по-активно се използва за контрол и управление на сложни системи, които не са подвластни на човешките сетива.
„Една от тези системи е градският транспорт със своите множество артерии, различни видове участници в движението, всеки с отделна степен на приоритетност и специфични изисквания за натовареност и т.н. Община Враца вече активно работи по създаването на интелигентна система за управление на градската среда и гледа с достатъчно самочувствие към превръщането на общината в дигитален хъб за региона. Враца вече се включва и в инициативата на Европейската комисия „Интелигентни градове“, посочи градоначалникът.