Политическите партии и казионните зелени олигарси за пореден път яхнаха спонтанния протест за "Карадере" и употребяват гнева на хората за собствени цели. Скрити зад благородната кауза "Карадере" те гонят собствените си политически схеми. Вместо да искат работещи решения за конкретния екологичен проблем, те политизират протеста и го превръщат в предизборна кампания, се казва в позиция на "Зелени инициативи", разпространена до медиите.
За пореден път обществото ни става свидетел на зле режисиран театър за разчистване на политически и лични сметки. "Карадере" е благородна кауза от малкото останали такива, която беше опорочена. Ние от Сдружение „Зелени инициативи“ категорично се разграничаваме от опитите за манипулация на естествените страхове на хората и превръщането на битката за съхранение на "Карадере" в разменна монета между управляващи и опозиция.
Този казус е възможност обществото ни да си извоюва механизми за контрол и прозрачност, които да гарантират спазването на процедурите, следователно и закона. Това няма да бъде единствения подобен проект. Само преди няколко месеца бяха обявени инвестиционни намерения в близост до Седемте рилски езера. Това е мегапроект с над 20 хилядна леглова база и стотици километри писти в гориста местност. Къде бяха стожерите на защитата на българската природа тогава? Защо замълчаха? Може би защото евроизборите не бяха толкова близо, питат от "Зелени инициативи".
За нашите ненаиграли се политици и управници визията за развитието на страната е с четиригодишна цикличност. За 24 години преход към демокрация няма нито едно българско правителство, което да не носи вина за безразборното строителство и безотговорното отношение към природата. Две години луксозната двуетажна "барака" на аптекарския бос Марешки стоя на пясъка на плажа "Кабакум" преди да бъде забелязана от кабинета на ГЕРБ, а БСП докато бяха опозиция яростно "защитаваха" природата. За нас е повече от ясно, че единственият начин тези безобразия да не се случват и да се спазва закона е гражданският натиск.
От Сдружение "Зелени инициативи" припомнят, че първи са поставили 10 дневен ултиматум на правителството да въведе законови мерки за граждански контрол и прозрачност при подготовката и реализацията на инвестиционни проекти. Продължаваме да настояваме гражданските организации да имат контрол и решаващ глас както при изработката на екологичните оценки на проектите, така и при осъществяването им. Вярваме, че по пътя на диалога може да се намират решения. Отказът от диалог е популизъм и доказателство, че казионните зелени организации не търсят решение на проблемите, а реклама на самите тях, смятат от "Зелени инициативи".
Подкрепихме първия спонтанен протест, но там нашите искания бяха подменени с политически лозунги. Отказваме да станем част от политическата игра. Ще продължим с всички средства да се борим за промяна в законите, която да гарантира гражданския контрол и да принуди правителството и инвеститорите да се съобразят с него. В заключение ще добавим, че всеки има право да защитава българската природа така, както намери за добре, дакларират от "Залени инициативи".