Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравка Калайджиева: Прокуратурата цели да всява страх

31 октомври 2019, 10:30 часа • 3640 прочитания

"Конституцията оставя възможност на президента да прецени дали ще се съгласи с този избор (на Иван Гешев за главен прокурор - бел.ред.), който беше извършен по странен начин, или да се съгласи с аргументите на хората, извън сградата на ВСС, които са и днес по площадите". Това каза пред БНР съдия Здравка Калайджиев - правозащитник и бивш съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург 2008-2015 г.

Според нея пред президента Румен Радев стои само моралния избор дали да върне, и то мотивирано - като обясни защо той не е съгласен, или да потвърди, било то с мотиви или без мотиви, изборът на Висшия съдебен съвет. "Не съм убедена, че е възможна някаква процедура пред Конституционния съд", уточни тя.

Президентът вече обяви, че няма да действа под натиск. "Длъжен съм да са запозная с всички документи, включително и с протоколите от 10-часовото заседание на ВСС, но ще подходя съобразно определените ми от Конституцията ми правомощия“,каза Радев в деня на местния вот - 27 октомври.

Actualno.com припомня, че няма установен законов срок, в който държавният глава трябва да подпише указа за назначаване на главен прокурор. Иван Гешев беше избран с 20 гласа "за" и 4 "против" от ВСС на 25 октомври, докато стотици граждани протестираха в столицата по време на цялото му изслушване.  На пресконференцията след гласуването председателстващият ВСС Боян Магдалинчев каза, че ако президентът не подпише указ за назначаването на избрания нов главен прокурор, Висшият съдебен съвет (ВСС) ще прегласува кандидатурата на Иван Гешев, а няма да започва нова процедура. Въпросите бяха свързани с добавянето на думата "незабавно" в решението на съвета, което днес вече е в президентството , като Сотир Цацаров също уточни, че това е по закон и се има предвид как действа съвета, а не обвързва Радев кога да вземе своето решение. По повод очакваното решение на президента снощи избраният за главен прокурор Иван Гешев каза: „Смятам, че президентът ще изпълни в цялост правомощията, които са му вменени по Конституция, по начина, който прецени за правилен. И не се съмнявам, че този избор ще е негов, а не под външен натиск“.

"Бяхме лишени от състезателност в тази процедура, за да видим в една плуралистична среда как се представят кандидатите. Най-важното – София осъмна в почти военно положение. Такъв избор не е имало никога.", коментира председателят на ВКС Лозан Панов след избора.

Именно за сериозна реформа в процедурата по избори и в самата прокуратура призова и съдия Калайджиева пред БНР:"Проблемът е дали някога някой ще инициира сериозна реформа, която да елиминира тази хегемония на прокуратурата, и методите, с които тя се ползва, включително и безнаказаност".

"В изявленията на Иван Гешев имаше много заявки за непознаване на правата на човека и гаранциите, които българското правосъдие трябва да предостави за тяхното спазване", категорична бе съдия Калайджиева. "Станахме свидетели на нападки срещу плурализма, срещу правото на защита, на пряко нарушаване на презумпцията на невиновност, посочване на лица, които ще бъдат мишени на правосъдието. Бяхме свидетели на погазване на основни принципи на Конституцията", уточни тя.

По думите ѝ това е тревожно, защото главният прокурор е методически ръководител на всички прокурори в страната - по закон. Той би трябвало да насочва работата на прокуратурата в посока на спазването на правата на човека, а не на тяхното пренебрегване в интерес на работата на прокуратурата.

Според съдия Калайджиева единодушната номинация за Гешев от всички членове на Прокурорската колегия във ВСС е било заявка, че няма да приемат друг кандидат. Тя припомни множеството писма, изпратени от различни организации и структури, в подкрепа на Гешев и коментира:"Тези пози напомнят на партийни събрания на БКП по месторабота. Не смятам, че това може да бъде лицето на прокуратурата, защото представата за железния юмрук на партията, който беше характерен за еднопартийните условия преди 1989 г., в многопартийни условия може и лесно се превръща в инструмент, бухалка за разправа с политически и икономически опоненти. ... Това не е борба за законност, това е сплашване".

Според съдия Здравка Калайджиева методите на прокуратурата не просто всяват страх, те имат за цел да всеят страх. "Пред този страх ние не можем да си позволим да мълчим, защото страхът не може да бъде аргументът за осигуряване на законност. Аргументът за осигуряване на законност се намира в съда и ние очакваме изправянето на виновните в престъпления пред съд".

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес