Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо точно в Катар?

28 ноември 2012, 09:23 часа • 59778 прочитания

В Катар лимузините в семействата са повече, отколкото членовете им. Там токът и водата са безплатни, а бензинът се продава на безценица. И точно в Катар сега се провежда климатичната конференция на ООН. Защо?

Катар е типична страна от Персийския залив - гореща, прашна и много богата. Климатиците навсякъде са включени на максимум - в хотела, в таксито, в университета и, разбира се, в огромните молове в центъра на Доха. Нищо чудно! Там слънцето е безпощадно. С 30 градуса на сянка ноември минава за един от студените месеци в годината. През лятото обичайните температури са 50 градуса.

По широките улици на Доха летят лимузини, пикапи и комбита. Малки автомобили там няма. И разбира се, че двигателите на колите са включени непрекъснато, за да може климатиците да осигурят 18-градусова хладина.

Като изключим хотелиерите и еколозите, повечето жители на катарската столица не знаят, че градът е домакин на климатичната конференция на ООН. "Изобщо нямам понятие", отвръщат повечето анкетирани. И бързат да сменят темата, като заговарят въодушевено за домакинството на световното първенство по футбол през 2022 година.

Разточителният живот на катарците

Дори когато са в отпуска, катарците оставят климатиците включени. Защо ли? Отговорът е простичък: за гражданите на Катар токът, както и водата са безплатни. "Ние настояхме пред правителството да начислява сметки за тока и водата в името на опазването на околната среда. Или поне да въведе някакъв лимит. Но те отказват категорично", казва един активист от екологична организация. 

Бензинът поне не е безплатен, но пък кой ли в Катар мисли за икономии на гориво? Един литър "супер" струва около 20 цента. Това е една от най-ниските цени в света. Същевременно катарските заплати са едни от най-високите, а данъците са нещо непознато. "Катарските семейства имат повече лимузини, отколкото членове на фамилията. Само туристите и ниско платените гастарбайтери ползват автобуси", казва жител на столицата. По много от улиците в Доха са изградени чисто нови велопътеки, но те са пусти. Дори пешеходците са рядкост.

Амбициозни намерения

Катар е богата държава - най-вече благодарение на петрола и природния газ. Страната обаче спада към държавите с най-висок процент изхвърлян в атмосферата въглероден двуокис на глава от населението. Най-късно след 18 години обаче това трябва да се промени коренно. За тази цел правителството има специална стратегия. Името й е "Национална визия 2030", а опазването на околната среда заема важно място в нея. Така например тя предвижда намаляване на изхвърляния въглероден двуокис, внимателно отношение към ресурсите, чиста питейна вода, рециклиране на отпадъците.

Важно място в стратегията заемат и възобновяемите енергии и най-вече соларната енергетика. Досега обаче от тях няма и следа. В Доха може да се види една-единствена соларна инсталация - на покрива на конферентната зала, където се провежда климатичната конференция на ООН. Тук-там се мяркат няколко плакати на екологичното министерство, които апелират към разумно отношение към енергийните ресурси. "Билбордовете бяха инсталирани преди няколко седмици. Те трябва да направят впечатление на журналистите, които идват за конференцията", разказва един жител на Доха.

Дали наистина ще настъпи промяна?

Катар и опазване на околната среда? "Никога", отсича един германски турист. Бено Бьор гледа на нащата другояче. Той е съветник по екологичните въпроси за арабския регион в офиса на ЮНЕСКО в Доха. "През последните десет години бяха постигнати известни успехи. Тук възникна ново екологично съзнание", казва той. Преди всичко младите катарци са загрижени за страната си и настояват за промяна. "Можем да сравним ситуацията в Катар с тази в Германия от 1970-те години, когато възникна Зелената партия. Повечето млади хора напуснаха установените партии и се присъединиха към Зелените. Същия процес наблюдавеме днес в Катар", казва Бьор. Според него катарското правителство вече е разбрало, че е дошло крайно време да скъса с разточителството на енергията. Бъдещето ще покаже какво точно се крие зад амбициозните планове на Катар да се обърне към възобновяемите енергии.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес