Това, което аз видях в тази ферма, е че животните са в много добро здравословно състояние, така че тук науката трябва да каже има или няма мутирал вирусен щам и опасен ли е за останалите животни. Това заяви съпредседателя на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите Симеон Караколев в предаването "Студио Actualno", по темата с чумата и шарката по дребните преживни животни у нас.
Припомняме, че от БАБХ съобщиха, че пробите от овцете във Велинград, за които се смята, че са заразени с чума, са изпратени в Монпелие, Франция, след като фермерите подходиха с недоверие към резултатите от Националната референтна лаборатория на България.
"Има голямо недоверие към Българската агенция по безопасност на храните. Това недоверие не е от вчера, това недоверие е още от 2017 година и продължава да се задълбочава. А това, което също мога да констатирам, специално за казуса във Велинград е, че все още няма изнесени в публичното пространство протоколи от кръвните изследвания, което е много важно", добави Караколев.
Той припомни, че официалната позиция на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите включва предложение за действие в 4 стъпки, а именно:
1. Задължителни повторни проби;
2. Изследване на пробите в Монпелие, Франция;
3. Клинични прегледи на цялата трикилометрова зона;
4. Анализ на всички резултати и данни.
"Трябва да се види каква ще бъде реакцията на Европейската комисия, защото за разлика от Румъния и Гърция, където се пристъпваше към евтаназия, тук няма износ на живи животни", заяви той.
Целия разговор - вижте в интервюто.