"Предлагаме един законопроект, който следва традициите на българската правна система, защото въвеждаме нов институт - този на фалита на физическите лица. Ще използваме позната терминология, която да не създава проблеми при правоприлагането, а да стане част от решаването на тези въпроси", каза служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на представянето на проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица.
Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Той заяви, че кредиторите също трябва да бъдат защитени, когато са добросъвестни. "Те имат интерес от този закон, въпреки че аз не очаквам от банки и други кредитни институции да ни кажат: браво", смята Зарков.
ОЩЕ: Обмислят разводите по взаимно съгласие да стават пред нотариус
Той обясни и защо трябва да се защитят неплатежоспособните длъжници, като отчете, че става въпрос за хора пред житейско предизвикателство, сред които болест, раздели, грешни решения и нямат втори шанс от системата.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Зарков уточни, че законът предвижда отписване и опрощаване на задълженията, но след като е направено всичко възможно това да стане по съгласие на заинтересованите страни - така че всеки интерес да бъде в максимална степен удовлетворен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
"България е единствената страна в ЕС, в която няма уредено на законово ниво регламентация на несъстоятелност на физическите лица. Това е така поради няколко причини. Не, че не са правени опити, но опитите на много хора и институции, отделни народни представители и политически сили, катастрофират в сложността на законопроекта", каза още Зарков. Той отчете, че тя е правна от една страна и чисто обществена от друга.
По думите му размерите на задлъжнялостта правят от този проблем много тежки решения. Според него трябва да се вземат предвид едновременно интересите на тези, които дължат и интереса на този, който е дал и има да взема.
"Време е обаче смело да се изправим пред този въпрос и ние с екипа от Министерство на правосъдието, стъпвайки на работата, която беше свършена преди нас, решихме да предложим рамка за по-нататъшно обсъждане. Не само защото въпросът е наболял, а и защото това е ангажимент, който сме поели като служебно правителство от една страна, а от друга страна като държава пред ЕК във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост", заяви Зарков. Той заяви, че България е заплашена от наказателна процедура.
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
ОЩЕ: Крум Зарков: ВСС ще работи извън мандата си