Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева иска върховните магистрати да кажат имат ли вина пешеходците, жертви при ПТП

25 април 2016, 18:54 часа • 1291 прочитания

Министърът на правосъдието Екатерина Захариева поиска Общото събрание на съдиите от Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) да приеме тълкувателно решение във връзка с противоречива съдебна практика.

Въпросът, на който министър Захариева очаква отговор, е: Налице ли е съпричиняване на вредоносния резултат (смърт или телесна повреда) по чл. 343 от Наказателния кодекс от страна на пешеходец при пресичане на платното за движение в случаите, когато водач на моторно превозно средство е нарушил правилата относно скоростта за движение по Закона за движение по пътищата и следва ли това обстоятелство да обуслови налагането на по-леко наказание на дееца – водач на моторно превозно средство?

Искането на Захариева идва след скандала около окончателното решение за смъртта на Лора Казанлиева от Варна, сгазена на пешеходна пътека. БГНЕС припомня, че в края на март месец ВКС измени наложеното на подсъдимия Диян Станчев, наказание, като го намали от две години и шест месеца на две години „лишаване от свобода”. Според съдиите Лора не се е огледала, преди да пресече, и така е нарушила Закона за движение по пътищата (ЗДвП), предаде БГНЕС.

Освен случая „Лора” Екатерина Захариева е приложила към искането си към ВКС и други подобни казуси: решения по шест дела на Върховния касационен съд, Софийския градски съд и Апелативния съд във Велико Търново.

От правосъдното министерство днес съобщават още, че в искането си министърът на правосъдието посочва, че към момента съществува различна практика, като някои съдебни състави приемат, че при причинена смърт или телесна повреда на пешеходец, на пешеходна пътека от водач на МПС, който се е движил със значително превишена скорост и грубо несъобразяване с пътни знаци и пътна маркировка, следва да се отчитат като отегчаващи (утежняващи) вината обстоятелства и обуславят налагането на по-тежко наказание на дееца. В тези случай съдебните състави изключват съпричастността на пешеходеца дори той да не се е съобразил с правилата за пресичане на пешеходна пътека в чл. 113 ал. 1 т. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

„Други съдебни състави считат, че съществува причинна връзка между нарушението на режима на скоростта от страна на водача и допуснатото ПТП, в резултат на което е причинена смърт или телесна повреда на пешеходец, поради внезапното навлизане на пешеходеца в т.н. „опасна зона за спиране“ на МПС“, пише в искането на правосъдният министър. Практиката сочи, че в тези случаи, ако пешеходецът е нарушил правилата за движение, е налице „съпричиняване“ и се налага по-леко наказание на дееца.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес