Експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи към Европейската комисия (ЕК) ще могат да помагат на България с независима експертиза за дейността на прокуратурата и при необходимост - за изготвянето на новата наказателна политика. Това стана ясно след работна среща днес на министъра на правосъдието Екатерина Захариева и директора на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК – Мери Маккарти, съобщават от правосъдното министерство.
В хода на срещата е била представена дейността на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК и са били обсъдени възможностите за предоставяне на техническа експертна помощ за постигане на целите по препоръките в европейския доклад по Менизма за сътрудничество и оценка, който отбеляза значителни пропуски на България в борбата с корупцията и напредъка по съдебната реформа.
Захариева е очертала областите, в които ЕК може да окаже експертна помощ на България. Тя е посочила, че най-важните сред тях са реформата в прокуратурата, изработването на нова наказателна политика и работата на вещите лица по изготвяне на съдебни експертизи.
"За промените в НК се нуждаем от изцяло нова наказателна политика, съобразно европейските стандарти, реалистичният срок за тези промени е края на 2017 г.“, подчерта правосъдният министър и допълни, че има пълна подкрепа за съдебната реформа от правителството, съобщават от МП.
Екатерина Захариева е акцентирала върху необходимостта работата по анализа на евроекспертите да започне не по-късно от средата на април тази година.
Сред коментираните възможности за осъществяването на независим анализ по отношение работата на прокуратурата бяха: отчетността, прозрачността, натовареността, кариерно развитие, системата за атестиране, обучение и повишаване, както и независим доклад за работата на разследващите органи и специализирани структури в рамките на прокуратурата.
Мери Маккарти е заявила готовност от името на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК да съдейства за оказване на нужната подкрепа. Тя уточни, че ще обсъди набелязаните проблемни области с представителите на страните членки, които вече са поели ангажимент за съдействие по изготвяне на независима експертиза.
В края на срещата е взето решение в най-кратки срокове да се набележи общ план за продължителността на работата и конкретните сфери за действие на експертите.
Припомняме, че преди десетина дни Министерството на правосъдието съобщи, че британски експерти ще консултират съдебната реформа в България в частта ѝ относно Висшия съдебен съвет (ВСС) и прокуратурата.