Ако българските институции, отговорни за съдебната реформа, изпълнят разписаните конкретни стъпки по 6 показатели, ЕК подчертава, че наблюдението за България ще приключи. Това заяви правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева.
Докладът е важен, защото е 10-годишен и в него се прави ретроспекция и анализ на целия период, в който съществува механизмът. В него се подчертава, че реформата е показала много добри темпове през последните 2 години. Споменават като позитивни 2012 г., 2015 г. и 2016 г.
Зам.-председателят на ЕК отбелязва, че през последните 10 години България е постигнала значителен напредък в изпълнение на реформите по механизма”, каза Захариева.
Според не докладът на ЕК в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП), прилаган спрямо България е наистина обективен. Тя благодари на ЕК за това, че са отчели и коментирали действията на правителството през последните години и усилията, които се положили за изпълнение на стратегията за съдебна реформа и препоръките, които ЕК многократно е отправяла, предаде БГНЕС.
„Най-важното в доклада може би, че по всеки един от показателите, които са 6 са отбелязани точни и ясни конкретни разписани стъпки, които българските институции, отговорни за съдебната реформа следва да предприемат и ако това стане ЕК подчертава, че наблюдението ще приключи, когато тези стъпки се изпълнят”, уточни правосъдният министър.
Захариева обясни, че по първи и по шести показател се отбелязва, че има значителен напредък. По втори и трети имало съществен напредък. Оставали няколко стъпи по отношение към законодателната дейност. Критика имало по четвърти и пети показател, която е свързана с корупция по ниските и високите етажи на властта.
„За съжаление всеки път има упреци между политическите сили кой е виновен, кой не е виновен, но фактът е, че 2016 г. е спомената около 5 или 6 пъти само в позитивен контекст. Призовавам политиците да четат обективно доклада и да не го ползват за политическо противопоставяме, а това, което казва ЕС – искаме приемственост не искаме отново реформата да спре или да даде на заден ход. Смяната на политическата обстановка не би следвало да води до смяна на приоритетите”, смята още Захариева.