Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво да внимават тийнейджърите, когато използват социалните мрежи?

22 ноември 2023, 15:38 часа • 1105 прочитания

В наши дни почти няма тийнейджър без достъп до смартфон или компютър. Почти не се среща и родител без опънати нерви от тревога за опасностите, които дебнат детето му в интернет пространството. Защитата от онлайн заплахи и тормоз, разпознаването на фалшиви новини, правилното поведение в социалните мрежи, както и умението да се предпазим от злонамерено отношение изискват комбинация от знания и родителски контрол.

Думата “контрол” често стряска подрастващите, но той се изразява преди всичко в задължителните разговори защо е нужно да се спазват определени правила за сърфиране в интернет. Технологичният  свят е много динамичен, бързоразвиващ се и заплахите отдавна не са само във външния свят.

Всички знаем, че тийнейджърите по природа са бунтари. Периодът на съзряване често протича бурно и е доста труден. Не са рядко случаите, в които детето се чувства неразбрано от семейството и това го кара да търси разбиране и приемане на друго място. А интернет пространството предлага много възможности - видеоигри, социални мрежи, чат групи, където освен на приятели е възможно да попадне и на зложелатели, под чието влияние да изпадне в депресия например. Вероятността родителят да не забележи проблем или промяна в поведението на детето съществува до голяма степен, а отговорността да го е научил на правилата за поведение в интернет е негова.

В помощ на всички, които се терзаят ще бъдат ли разбрани от децата си, идват различни образователни кампании, каквато е Digital Scouts на Yettel. Кампанията е част от програмата “Безопасен интернет” на оператора и в нея той си партнира с Националния център за безопасен интернет. Вече пета година чрез образователни куизове и видеоклипове те помагат полезната информация да стигне до всеки тийн, и то по интересен и разбираем начин.

Сред основните теми, по които Digital Scouts образова децата, са за фалшивите новини, сигурността и защитата в интернет, фалшивите профили и онлайн тормоза. Всяка от тях засяга живота в социалните мрежи, където подрастващите прекарват голяма част от времето си. Едни от най-популярните места сред тях са YouTube, TikTok, Instagram, по-рядко Facebook.

Какви са предимствата и недостатъците на социалните медии?

Социалните медии позволяват на децата да поддържат връзка с приятели и хора със сходни интереси. Споделянето на идеи, музика и друга любопитна информация влияе добре на креативното мислене и творческите им способности и помага да открият среда, в която да се чувстват разбирани особено в периода на тийнейджърството. Но най-вече децата приемат социалните медии като начин да се забавляват.

Потенциалните опасности пък включват зависимост от телефона (постоянното скролване и следене на информация и чатове предразполага към пристрастяване), по-малко време с приятелите и семейството офлайн, намалена продуктивност, достъп до неподходящо съдържание, нарушаване на съня, онлайн тормоз, изкривена представа за здравословни взаимоотношения. Съществува и риск от интернет измами, кражба на самоличност, разкриване и търговия с лични данни в т.нар. “тъмна мрежа” (dark web).

Нито една от тези заплахи не е за подценяване, но по-важното е, че на всяка от тях може да се противодейства.

За какво да предупредите вашия тийнейджър?

Насочете вниманието на детето си към възможните неприятности, които би могло да му донесе общуването онлайн. Нека да ви разкаже кои са любимите му социални мрежи, помолете да ви покаже какво съдържание публикува. И най-вече да следва някои основни и важни правила:

Никога да не споделя лична информация (като имена, адреси, телефонни номера, училища) с непознати онлайн.

Да избягва посочването на локация в реално време при споделянето на съдържание в социалните мрежи.

Да измисля сложни пароли, които да съдържат комбинация от букви, цифри и символи и да не ги споделя с други хора, дори с приятели. Винаги да излиза от профила си, ако е влизал в него през чуждо устройство.

Да преглежда настройките за поверителност, за да контролира, кой има достъп до информацията, която споделя в профила си.

Да бъде внимателен с информацията, която публикува в профилите си в социалните мрежи. Да не изпраща и да не публикува свои по-предизвикателни снимки или видеа онлайн, защото каквото е споделено в интернет, остава в интернет.

Да бъде предпазлив при създаване на онлайн връзки и никога да не се среща с непознати без вашето съгласие.

Ако се съмнява, че някой профил е истински, да направи проверка в Google за името, имейла или снимката на човека.

Да сигнализира за онлайн съдържание или поведение, което смята за незаконно или вредно. Може да докладва за това онлайн или да потърси помощ от вас, от учител или на консултативната линия за онлайн безопасност на SafeNet - 124 123.

Да разчита на критичното си мислене и винаги да проверява достоверността на информацията, на която попада онлайн, като използва авторитетни и проверени източници. В съвременния свят основен източник на информация е интернет и затова е много важно да се различават признаците на подвеждащите статии и фалшивите новини.

Да внимава какви линкове отваря. Може да си инсталира приставката за браузър Web of trust (WOT). Чрез нея ще има достъп до функции за безопасност като сканиране на устройството за вируси, предупреждения за избягване на опасни уебсайтове и пълна защита от кражба на самоличност.

Да ограничи времето, което прекарва пред екрана. И не на последно място, а може би и преди всичко - да уважава другите онлайн, както би го направил и в реалния живот.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес