Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Възраждане" поиска реформи в образователната система, обявиха се против делегираните бюджети

08 септември 2020, 15:09 часа • 4852 прочитания

През последните години на „демократични“ промени се провежда целенасочена и последователна политика на унищожаване на качественото българско образование.

Основната функция на образователния процес е да създава образовани граждани, но в момента това, което имаме като образование обезобразява българската младеж. Това заяви на пресконференция в БТА председателят на "Възраждане" д-р Костадин Костадинов. На нея от партията представиха идеите си за реформи в българското образование.

"Както е добре известно, един от най-успешните методи за контрол и подчинение на даден народ е дерационализацията на населението, който, приложен заедно с възпитание в апатия и нихилизъм, води до ниско ниво на съпротивителни сили у народа и руши устоите на държавността.

По време на така наречения преход се извършиха редица реформи от множество правителства, които смениха модела на системата и причиниха сериозен срив на качеството на образователния процес. Липсата на суверенитет в образователната политика е повече от очевидна и резултатите го доказват.

Българските ученици показват едни от най-ниските резултати в международното изследване за функционална грамотност PISA, посочи лидерът на "Възраждане".

"Същевременно индивидуалните резултати на отделни ученици, например в областта на математиката и физиката, доказват, че там където преподавателят има възможност да работи свободно, а ученикът да се развива според образователните си потребности, се постигат резултати на световно ниво.

Костадинов изтъкна и следния парадокс - през 19 век българското училище е родило българската държава, докато в момента същата тази държава убива българското училище.

По тази причина от "Възраждане" предлагат десет мерки за възстановяване на образованието у нас.

Те са:

1.Премахване на делегираните бюджети – училищата ще се издържат от държавния бюджет, независимо от това колко ученици има в тях.

2. Мандатност на управлението на директора и право на глас на педагогическите специалисти при избора на нов директор.

3.Отпадане на атестацията на педагогическите специалисти и професионалното портфолио.

4. Учителите да бъдат избавени от огромната бюрократична тежест и да бъдат отново Учители, а не както е в момента – чиновници, които са безправни проводници на политиката на Министерството на образованието.

5. Учебниците ще се пренапишат, като ще се целят високи образователни резултати и широка обща култура.

6. Учениците от начален етап ще получават само количествени оценки.

7. Основното образование ще се получава отново след (завършен) VIII клас.

8. Възстановяване на професионалното и хуманитарното образование.

9. Създаване на стратегия и програма за подкрепа на индивидуалните качества на всеки един ученик и за подпомагане на развитието на ученици с високи постижения в отделните области на науката, изкуството и спорта.

10. Определяне ясно задачите на общото и висшето образование.

Костадинов посочи още, че партията не одобрява обявените мерки на правителството по отношение на началото на учебната година, като например носенето на маски от децата в училище. Според него мерките са абсурдни и необосновани, чиято цел е да унищожат учебния процес.

Думата взе и Димитър Пашев - учител и председател на "Възраждане" - Казанлък, който аргументира първата мярка -  премахване на делегираните бюджети и финансиране изцяло от държавния бюджет, независимо от броя ученици в училищата. По негови думи принципът, че парите следват ученика е довел до разделение сред учители и родители и борба за всеки ученик в училищата. Паричната стойност на ученика стана по-важна от качеството на образованието в съответното училище, изтъкна той.

Освен това делегираните бюджети са довели до закриването на редица училища в малките населени места.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес