Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възмутени майки: Защо 43% от българските деца живеят в бедност?

12 декември 2015, 09:05 часа • 4799 прочитания

За да има каквато и да е друга политика, трябва да има демографска политика. Искахме разговор с държавните мъже и жени, но никой не откликна. Това са искания, които внасяме за трета поредна година, заяви пред Нова телевизия Ани Тодорова, лице на Инициативния комитет на родителите. Припомняме, че родители протестираха срещу обезщетението за отглеждане на дете, което не беше увеличено – през първите 410 дни 90% от заплатата и 340 лева до края на втората година.

Не приемам изказването на вицепремиера Ивайло Калфин, че не сме търсили диалог. Искаме обезщетението да бъде обвързано с минималната работна заплата, подчерта Тодорова. 43% от децата в България живеят в бедност, добави тя. Позицията ѝ беше подкрепена от бившия зам.-министър на труда от времето на царя Христина Христова.

Същевременно Васил Велев от АИКБ изтъкна, че майчинството у нас е най-дълго в Европа, а в други държави, след първоначалното обезщетение, се плаща по 30% от възнаграждението на майката преди разждането. Майките у нас се деквалифицират с този дълъг срок на майчинство, смята Велев.

В момента проблемът на бюджета на ДОО не е в разходната част, а в приходната, защото остават все по-малко хора, обърна внимание Тодорова. В крайна сметка бюджетът е на дефицит от близо 2 млрд. лева, изтъкна Велев, визирайки общия бюджет. И припомни, че освен майчинството, когато майката се върне на работа, на нея ѝ се запазват още 20 дни отпуск.

Ани Тодорова каза още и, че в чужбина когато детето е болно, майката можела веднага да се обади на работодателя и да му каже, че ще работи в съответния ден по-малко. Actualno.com не е запознато с такава практика, но със сигурност знаем, че в Германия доста компании пращат медицинско лице да се грижи за болно дете, докато майка му работи на пълен ден.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес