Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Второ искане за отстраняването на Гешев, този път заради нарушения на етичния кодекс

23 май 2023, 11:54 часа • 2684 прочитания

На 22 май 2023 г. в деловодството на Висшия съдебен съвет  (ВСС) е депозирано второ предложение от членове на Прокурорската колегия за установяване на основание за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор“, става ясно от съобщение на сайта на ВСС. 

Различното от първото е броят на магистратите, които са го подписали и причината, поради която се иска.

Предложението този път е подписано от четирима магистрати в лицето на Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Георги Кузманов. 

Причината сега са действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Магистратите твърдят в искането си, че Гешев демонстрира поведение, което е в противоречие с въведените стандарти в Кодекса за етично поведение на българските магистрати и посочват, че това е институционално задължение за тях, както при упражняване на професионалната им дейност, така и в личния живот.

Искането идва на фона на вчерашната пресконференция на главния прокурор Иван Гешев, който пусна запис на разговор с член на ВСС и показа чат с Бойко Борисов. 

В тази връзка вносителите искат Пленумът на ВСС да предложи на Президента на Република България предсрочното освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор“. 

Припомняме, че първото предложение беше внесено на 12 май 2023 г. в деловодството на Висшия съдебен съвет от шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС. Причината за първото искане беше  допускането на т.нар. израелски експерт на мястото на взрива пред кортежа на Гешев по пътя София - Самоков. ОЩЕ: Прокурорската колегия на ВСС поиска отстраняването на Гешев заради "тежко нарушение"

Вероятно до второ предложение се стига, тъй като вчера главният прокурор обясни, че няма негово нарушение, свързано с допускането на израелския експерт, тъй като тогава изпълняващ длъжността главен прокурор е бил Борислав Сарафов. ОЩЕ: Гешев за израелския експерт: Няма мое нарушение, главен прокурор тогава беше Сарафов

Междувременно днес Апелативната прокуратурата в Пловдив, както и окръжните прокуратури на Стара Загора и Видин излязоха с позиции, в които се обявяват срещу "опитите за дестабилизация" на държавното обвинение. ОЩЕ: И прокурорите от Пловдив и Стара Загора застанаха зад Иван Гешев

Как се освобождава главен прокурор?

Процедурата по отстраняване на главен прокурор е разписана в Конституцията и в Закона за съдебната власт. За целта трябва да има внесено предложение до Пленума на Висшия съдебен съвет – или от най-малко трима членове на Прокурорската колегия, или от министъра на правосъдието. ВСС се състои от общо 25 членове. 14 от тях формират съдийска колегия, а 11 - прокурорска. В състава на Висшия съдебен съвет влизат и "тримата големи" - главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. След подадено предложение трябва да се осъществи проверка на Инспектората на ВСС дали главният прокурор е извършвал нарушения. Ако Пленумът реши, че искането е основателно и с доказани нарушения, може да се пристъпи към гласуване. Обвинител номер едно се отстранява с поне 17 гласа „за“ от състава на Пленума - или две трети от членовете му. Ако предложението за освобождаване на главния прокурор събере нужното мнозинство, ВСС праща до президента решението си и той трябва формално да завърши процедурата. Държавният глава все пак има право да откаже да подпише оставката на главния прокурор. В такъв случай процедурата се връща във ВСС за прегласуване. Президентът може да откаже гласувано от Съвета отстраняване само един път. Ако реши да подпише оставката на главния прокурор, държавният глава издава указ за освобождаването му, който се обнародва в Държавен вестник – последен етап от процедурата.

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес