Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС спря процедурата за избор на нов главен прокурор

06 юли 2023, 10:51 часа • 3844 прочитания

Висшият съдебен съвет (ВСС) спря процедурата за избор на нов главен прокурор. Причината за този ход не е декларацията на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, в която те призоваха ВСС да я прекрати, а делото в Конституционния съд.

То започна по искане на вече освободения обвинител номер едно Иван Гешев, който атакува приетия от 49-ото Народно събрание механизъм за разследване на главния прокурор, промените в Закона за съдебната власт и НПК. По-конкретно - Гешев настояваше КС да се произнесе по частта, в която топ обвинител вече може да бъде свален с 13 гласа от ВСС, а не със 17, както беше преди. Съдът още не е взел решение, а междувременно за и.д. главен прокурор бе избран Борислав Сарафов. Гешев пита КС още дали ВСС с изтекъл мандат може да го свали.

Преди седмици Пленумът на ВСС стартира процедурата за избор на следващия постоянен главен прокурор. Номинации можеха да се правят в 4 поредни заседания, първото от които бе днешното. Самият избор беше предвиден за 26 октомври.

Членовете на Съдебния съвет днес приеха да спрат процедурата до произнасяне на Конституционния съд. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

Дебатите

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков заяви, че от ВСС са били длъжни да открият процедурата за избор на нов главен прокурор. "А ако КС се задейства, пак трябва да преценим обстоятелствата. Вече е факт произнасянето на Конституционният съд, така че са налице предпоставки за спиране на това производство. Но следва да го спрем само и единствено до приключване на конституционно дело №10", заяви той.

Вероника Имова обяви, че също ще подкрепи предложението за спиране на процедурата. „Атакуваният пред КС Закон за изменение и допълнение на НПК несъмнено водят към относимост на възможността да се спре производството, тъй като става дума за процедура, която е висяща пред Висшия съдебен съвет“, каза тя. „ВСС е задължен да спре процедурата до произнасяне на Конституционния съд“.

Даниела Марчева заяви, че споделя същите тези. Добави, че е от държавен интерес процедурата за избор на нов главен прокурор да бъде спряна.

Огнян Дамянов каза, че никога не е имал съмнение, че процедурата трябва да бъде спряна. „Но имаме известно предозиране в обществото по темата, като се започне от мнението на министър-председателя, че процедурата е „неадекватна“, както и изказването на множество лица в Народното събрание. Това е форма на натиск върху членовете на ВСС“, отправи критика той към останалите две власти.

Съдия Олга Керелска заяви, че ВСС е длъжен да спре висящото производство, когато Конституционният съд е открил процедура по разглеждането на искане, касаещо законността на определен закон. Тя каза обаче, че ако не се спре процедурата във ВСС, има вероятност да се застрашат важни обществени интереси - с оглед на направените заявки в парламента за конституционни промени, които ще засегнат статута и функциите на главния прокурор. Керелска посочи, че декларацията на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС не е форма на натиск, но също така фактът, че правната комисия в НС вчера я одобри, не значи, че тя е обвързваща за ВСС.

Съдия Атанаска Дишева каза, че процедурата за избор на главен прокурор е една от най-значимите в държавата. "Очакванията, които са свързани с личността на главния прокурор, са огромни поради ред съображения. Общественият интерес налага процедурата да бъде проведена при ясни правила и тя да протече при необходимото доверие на обществото към органа, който провежда тази процедура. А тя трябва да е прозрачна и главният прокурор, който е избран, да отговаря на изисквания за професионални и нравствени качества", заяви тя.

"Към настоящия момент ВСС не се ползва с необходимото обществено доверие, колкото и да ми е неприятно да го кажа", добави Дишева.

ОЩЕ: ВСС може да отреже Иван Гешев за стотици хиляди лева

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес