Висшият съдебен съвет не успя да избере апелативен прокурор на София, предаде БГНЕС. До обявяването на конкурс за нов административен ръководител на прокуратурата се стигна, след като бившият апелативен прокурор Ангел Илиев подаде оставка заради започналото срещу него дисциплинарно производство заради съмнения за нарушения на случайния принцип при разпределянето на делото САПАРД.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
За поста на Илиев се кандидатираха окръжният прокурор на София Албена Вутова-Николаева и заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов. Нито един от тях обаче не можа да събере повече от половината на гласовете на съвета. "За" Албена Вутова-Николаева гласуваха 10 от членовете на ВСС, двама бяха "против", 12 се въздържаха. "За" Джамбазов гласуваха само двама, 11 бяха "против" и 11 се въздържаха.
На избора се противопостави членът на ВСС Калин Калпакчиев, според който "избор не може да бъде направен, избор на всяка цена няма да се отрази добре на структурата".
Албена Вутова-Николаева беше подкрепена публично от Румен Боев, Галя Георгиева, Ясен Тодоров. От 1993 година тя работи в окръжната прокуратурата на София, като през последните шест години и половина тя е окръжен прокурор на София. "В работата си ще се стремя да постигна резултати на принципа на приемствеността и ще се постарая да мотивирам колегите да работят за постигане на още по-добри резултати", обеща на членовете на ВСС тя.
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Още: Имени дни през март 2025 г.
При представянето на коцепцията си пред ВСС Вутова-Николаева отбеляза, че трябва да се повишат ангажиментите на надзорните прокурори от САП и да се подобри вътрешния контрол в прокуратурата чрез повишаване на активността на инспектората. Тя обеща да направи анализ на приключилите с оправдателна присъда дела за корупционни престъпления, престъпления по служба и дела с обществен интерес и анализ на върнатите от съда дела за допълнително разглеждане.
Сред основните цели и приоритети, които тя беше разписала в концепцията си бяха: по-голямо сътрудничество и взаимодействие на първоинстанционните прокуратури с МВР и разследващите органи на по-висока степен, увеличаване на заетостта следователите от окръжните следствени отдели на окръжните прокуратури, повишаване на ангажиментите на надзорните прокурори и активизиране на работата им в екип с наблюдаващите прокурори по делата, взети на специален надзор, подобряване на срочността и качеството на разследване в първоинстанционните прокуратури на Апелативната прокуратура.
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
Заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов заяви по време на представянето на кандидатурата си, че смята, че има достатъчно опит, за да заеме поста. "Минал съм през всички нива на прокуратурата, това, което беше най-важно за да се кандидатирам беше подкрепата на моите колеги и тяхното мнение, че бих бил подходящ за тази позиция, работил съм в НИП като лектор в апелативен район София, работата ми е свързана с взаимодействие с европейските институции", заяви днес той при изслушването си от съвета. В своята концепция, качена на сайта на ВСС, беше мотивирал кандидатирането си така: "Считам, че през последните години съм натрупал достатъчно богат опит и съм развил своите знания в областта на правото до ниво, което би ми позволило да изпълнявам ръководни функции в САП".
Най-важният проблем в прокуратурата, който трябва да бъде решен е проблемът с натовареността и разпределението на делата, смята Джамбазов.
На въпрос за "семейното правосъдие", тоест участието в процеса на лица в роднинска или семейна връзка, зададен от Център на НПО в Разград чрез интернет сайта на ВСС, Джамбазов коментира, че "когато са налице роднински връзки остават съмненията за влияние, най-чистият начин за преодоляване на това е отвод". Не беше допуснат въпрос на сдружение "Орлов мост", свързан с интимна страна от живота му.
Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.
Още: Национален фокусен център ще координира работата на младежките центрове в страната
В своята концепция Джамбазов се беше обявил за подобряване на качеството на прокурорската работа чрез периодичен анализ на съдебните актове на САС и на отделните съдилища, за решаване на делата и преписките в срок и за развитие на международното и между институционалното сътрудничество.