Всяко пето дете се е срещало с някого, с когото първо се е запознало в интернет. Това показват данни от проучване на неправителствения Националния център за безопасен интернет сред 1 200 подрастващи.
Половината от децата влизат за първи път в интернет едва на 7 години. На 12 години над 2/3 от българчетата са с профили в социалните мрежи. Много от тях споделят, че добавят и непознати като свои онлайн „приятели”.
Много от социалните мрежи не позволяват регистрация на деца под 13 години. Това изискване обаче може да бъде преодоляно. В повечето случаи първите профили на децата са направени от родителите им.
Според експертите един от сигналите, че детето е в риск в интернет е броят на приятелите му в социалните мрежи. „Стандартно е за 14-15 години да имат в списъка 150-200 човека, когато този списък е много по-голям увеличава риска. Това навежда на мисълта, че детето има проблем”, коментира директорът на центъра за безопасен интернет Георги Апостолов.
Най-важното правило според експертите е първото влизане в интернет деца и родители да направят заедно. Ако детето е малолетно, на компютъра може да се инсталира програма за родителски контрол. Използвайте настройките в социалните мрежи и ограничете профила му, така че да не е публичен.
В анкета на btv едва 7 от сто родители признават, че следят комуникациите не децата си със специални програми. Повечето просто предупреждават децата да не контактуват с непознати.
Припомняме, че на 22 август Окръжният съд в Бургас остави в ареста 15-годишния Иван, който уби 11-годишно момиче. Назначена му е съдебно-психиатрична експертиза, като според адвоката му е възможно той да се окаже невменяем. 11-годишното момиче бе открито мъртво в асансьор на жилищна сграда в кв. „Меден рудник“ в Бургас на 21 август.
Мотивът е скарване между двамата за това къде да пушат наргиле. Заподозреният и жертвата са се познавали чрез социалните мрежи от няколко седмици, разменили са си телефонните номера, последвала е среща, като се е стигнало до престъплението.