Изминалата 2023 г. изглежда абсолютно съпоставима по отношение на корупцията с 1999 г. Това означава, че на около 1/3 от гражданите (частни лица и бизнеси) им е бил поискан подкуп през изминалата година.
Това коментира експертът по сигурност Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията. По думите му съпоставими са и резултатите по отношение на хората, които си признават, че са били част от корупционна сделка.
Самото представяне на пълния анализ на организацията ще бъде във вторник, 16 април.
Още: Европарламентът за България: Няма резултати срещу корупцията по високите етажи на властта
"Тези движения обикновено имат силна корелация с политическата обстановка и усещането за несигурност в обществото. Показателно е, че сме изпаднали в един цикъл, от който българското общество не съумява да излезе", коментира още Мариян Събев по повод последните корупционни скандали около МВР и "Митници"-те в последните седмици.
На въпрос коя система е най-корумпирана у нас, експертът посочи, че корупцията по-скоро е пропорционално разпределена в институциите, но се забелязва концентрация по-скоро на ниско ниво - ежедневното и битовото.
"Често в административното ниво се случва - това е т.нар. улична корупция", обясни Събев, като тук става въпрос за тази корупция, в която участват всички българи.
Още: 10 антикорупционни победи на "сглобката", въпреки коалицията ГЕРБ-ДПС