Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все повече българи купуват осигурителен стаж, за да се пенсионират

10 февруари 2020, 19:00 часа • 12119 прочитания

Над 4000 души всяка година прибягват до купуване на осигурителен стаж, за да могат да се пенсионират, предава БНР. След пенсионната реформа от 2015 година плавно растат както възрастта, така и стажът за пенсиониране. За много българи пенсионирането се оказва огромно предизвикателство заради това, че не могат да изпълнят законовите условия. В годините на прехода много сънародници имат и липсващи години от нужния стаж. Расте значително и броят на хората, които се възползват от законовата възможност да се пенсионират една година предсрочно, но срещу намалена доживот пенсия.

През 2017 година, 4118 души са си закупили допълнителен стаж до 5 години, както разрешава законът. През 2018-а те вече са 4355, според официални данни от Националния осигурителен инситут (НОИ).

През 2019-а броят на пенсионерите с новоотпуснати пенсии, откупили осигурителен стаж до пет години, е 2763 лица. Това са предварителни данни към 22 януари 2020 година и броят със сигурност ще нарасне след обработване на заявленията за отпускане на пенсия, подадени в края на 2019 година. "Наблюдава се тенденция, броят на хората, които искат да си закупят недостигащ стаж, да се увеличава в края на всяка календарна година“, коментират от НОИ.

Причината е, че цената на един месец осигурителен стаж расте в началото на новата година заради ръста на минималния осигурителен доход. Затова и хората бързат да си платят с недостигащия осигурителен стаж в края на годината. Съгласно Кодекса за социално осигуряване, цената на недостигащия осигурителен стаж е 19,08%, или колко е осигурителната вноска за фонд „пенсии“, върху минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се. Изчислява се към момента на купуването.

Стаж могат да си купат хората, завършили висше или полувисше образование и придобилите образователна или научна степен „доктор“. Те могат да закупят стаж за периода на обучението си. Могат да се възползват и хора, на които не достигат до 5 години осигурителен стаж.

По данни на НОИ расте и броят на хората, които са поискали да им се отпусне пенсия една година предсрочно. През 2018 г. те са били 3612, а за 2019 година - 5317. Размерът намалява с 0,4%  за всеки недостигащ на лицето месец възраст до общата възраст.

Припомняме, че по официални данни на НОИ за миналата година 20.7% от пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за осигурителен стаж и възраст, са принудени да чакат до тази възраст, защото в прехода не са успели да натрупат достатъчно стаж, за да отговорят на условията за пенсиониране. При наличие на поне 15 изработени години тези хора могат да излязат в пенсия на 66 години и 4 месеца (възрастта е еднаква за мъже и жени и също като другите условия се увеличава ежегодно до достигане на 67 г. през 2023 г.). По тази линия са се пенсионирали 7800 души, показва анализът на НОИ.

Все повече хора не дочакват и да изпълнят условията за пенсиониране, а избират да получават пенсия в намален размер срещу пенсиониране една година предсрочно. Тази възможност са предпочели 4202 души, а недостигащата възраст е средно 9,6 месеца. Броят им изглежда незначителен, но спрямо деветмесечието на миналата година се увеличава със 74%. Със завинаги намалена пенсия заради по-ранно пенсиониране са 11.1% от новите пенсионери, докато година по-рано техният дял е бил 6.3%. През първите 9 месеца на годината в пенсия са излезли 68 462 българи, с 4334 (6%) по-малко спрямо същия период на 2018 г. Най-тежко обаче реформата засяга хората в масовата трета категория, които отговарят на условията за пенсиониране - тази година те са навършени 61 г. и 4 месеца при 35 г. и 8 месеца стаж за жените и навършени 64 г. и 2 месеца при 38 г. и 8 месеца стаж за мъжете. При тези пенсионери намалението е със 7.7% спрямо миналата година - броят им тази година е 19 592 души, или 52% от всички с лична пенсия за осигурителен стаж и възраст. Прави впечатление, че делът им намалява спрямо 2018 г. - тогава 55.6% от новите пенсионери са се пенсионирали по общите условия. С 6.7% намаляват и пенсионерите от първа и втора категория, които също имат право на ранно пенсиониране - те са 5427 души. Любопитен детайл е, че по специалните условия за балерини, балетисти и танцьори в културни организации са отпуснати 13 пенсии. Това са едни от най-ранно пенсиониращите се хора у нас - достатъчно е да са навършили 42 г. и 10 месеца, ако имат 25 години стаж в професията.

Възрастта за пенсия у нас ще се вдигне до 65 г. едва през 2037 г., но за 1/5 от новите пенсионери всъщност тя е 66 години и 4 месеца. Това показва анализ на НОИ за новоотпуснатите пенсии от държавното обществено осигуряване за първите 9 месеца на 2019 година.

 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес