Това води до едно ожесточаване на конфликта. Трудно е да бъде предсказан краят на този конфликт. Риск за националната сигурност на България има, но пряка заплаха няма. Така министърът на отбраната в служебното правителство Димитър Стоянов коментира обявената частична мобилизация в Русия и в отговор на въпрос застрашени ли са България и НАТО.
Димитър Стоянов напомни, че България е член на НАТО и в този смисъл има чл. 5 на Вашингтонския договор, което гарантира националната ни сигурност.
Той поясни, че всеки горещ конфликт е риск за националната сигурност. "Като се започне с потока от бежанци, с използването на икономически средства, това води по един или друг начин до влияние на националната ни сигурност", обясни Стоянов.
Министърът на отбраната отговори и на въпрос дали се обсъжда увеличаване на контингента на НАТО в България предвид новата ситуация с мобилизацията в Русия. "Към момента не е необходимо", каза той.
Още: Институтът за изучаване на войната: Путин ще обяви и неокупирани територии за част от Русия
Военният министър бе попитан и за позицията на страната за референдумите в Донецка и Луганска републики. "По отношение на въпроса за позицията на България - мисля, че е редно да питате Министерство на външните работи", каза той.
"Днес на Министерски съвет приехме три важни документа, свързани с Министерство на отбраната. Първият е решение за безвъзмездно предоставяне на хуманитарна помощ на Украйна. С това решение на Украйна се предоставят 350 медицински комлекта, които осигуряват медицинското обслужване на 35 хил. граждани. Дарението се осъществява в отговор на получено искане от украинската страна.
Последните новини за войната в Украйна - четете ТУК.
Министърът поясни, че вторият документ е приемането на Програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерство на отбраната.Стана ясно, че в програма влизат 13 проекта, които покриват само една част от необходимите способности. "При прегледа на отбраната, който беше направен 2019-2020 са дефинирани 188 способности, които трябва да има Българската армия. Отчитайки икономическото и финансово положение в страната, ние сме се спрели и сме акцентирали само върху 13 от тези способности", уточни той. Сред 13-те проекта са тези за придобиване на бойна машина за пехотата, придобиване на 3D радари и за допълнителни 8 броя F-16. Стоянов добави, че сумата, която покрива тези способности, е 6.6 млрд. лв.
"По отношение на националната сигурност считам, че е вредно да се пестят пари. Българската армия е подценявана повече от 30 години. Технологично изоставаме значително от нашите съюзници. Съвременната геополитическа среда изисква от нас да помислим в посока модернизация на Българската армия. Армията е необходима и важна и вие го видяхте в Карловско", каза военният министър.
Министърът съобщи, че Министерски съвет е приел проекта за инвестиционен разход за придобиване на 8 броя самолети F-16, като сумата, която е по трите договора, е 1.96 млрд. долара без ДДС. "Изключително е важно придобиването на нова техника за българските ВВС в контекста на това, което разполагаме. Разполагаме със стара Съветска техника, която не може да поддържаме поради възникналите проблеми във връзка с конфликта в Украйна. Необходима е подмяната, необходимо е да бъде организирана пълноценно една ескадрила, като в този проект на инвестиционен разход, са включени и способностите за нанасяне на удари", добави още той. Министърът добави, че очакванията са, че самолетите ще пристигнат 2027 г.
Всичко по темата F-16 - четете ТУК.