Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водата за напояване стана златна - на места поскъпна с 385%

31 юли 2023, 13:06 часа • 4559 прочитания

С 385% е поскъпнала на някои места водата за напояване, цените за тази година са определени от държавното дружество "Напоителни системи". 2,2 лв. за кубик вода за напояване плащат производители и тава е най-скъпото за страната, алармират те по БНР.

Още в ранна пролет земеделци алармираха за скандално високите цени, а в разгара на сезона същите земеделски производители съобщават, че все още нищо не се е променило, че вече трябва да плащат скъпата вода, а обещанията на държавата, че ще ги компенсира по някакъв начин, все още са само на хартия.

Истакт фонд "Мелиорации"

Още: Производители блокираха кръстовище заради скъпата вода за поливане

"Искаме водата да дойде при земята, да има създаден фонд "Мелиорации", който да се грижи и да няма заплаха за нито един производител под каквато и да е форма, и всеки производител, желаещ да произвежда плодове и зеленчуци, да има неограничен достъп до вода", заяви Божидар Петков - председател на Българската асоциация на малинопроизводителите.

"385% е най-високото увеличение на най-високото 4 стъпало, където цената достигна 2,2 лв. за кубик, макар и в ограничени количества. Това е положението, въпреки че след нашия протест беше обещано, че ще бъдат намерени средства в рамките на 16 млн. и тези средства ще осигурят безплатна вода за всички консуматори. Тези средства са нотифицирани в Брюксел, но все още не е намерен начинът да бъдат изплатени, така че да компенсират всички земеделски производители по един справедлив начин. В момента предложението е всички да бъдат компенсирани с 80%, което означава, че ножицата на големите цени остава отворена и несправедливото разпределение между земеделските производители също. Това означава, че един земеделски производител ще полива ягодите си на цена 8 ст., а в съседното село друг ще полива ягодите си на цена 1 лв., а в същото време и двамата оперират на един и същи пазар, което е изключително несправедливо", обясни той.

Кой разпределя парите за водата

По думите му разпределянето на 16-те милиона не зависи от "Напоителни системи", а от Министерството на земеделието и ДФ "Земеделие". Според него цените трябва да бъдат актуализирани, да се направи работна група за разпределянето на тези средства, както и да се направи национална стратегия.

Още: Земеделци на протест заради скъпата вода за напояване

Петков подчерта, че въпреки многобройните им становища, запитвания и предложения за създаване на работна група и национална стратегия за поливно земеделие, все още не са ги поканили на среща.

"В една много трудна ситуация сме. Спекулативните цени, които бяха съставени през януари - февруари тази година, сега трябва да се плащат. Методиката не е прозрачна и легитимна, защото не е разписана от МС, а самите цифри вътре също са спекулативни - избрани са най-високите цени от сезон 2022 г.".

Сега "Напоителни системи" искат да си получат парите, а пък после ще бъдат върнати, коментира той. И добави:

"Голямото притеснение идва и от това, че узаконявайки тези нерегламентирани спекулативни цени ние изпадаме в едно притеснение за следващата година, защото за тогава никой не казва, че ще има подобни 16 млн. помощ и никой не казва, че това ще бъде възможно".

Ако не бъдем чути, най-вероятно ще трябва да предприемем други мерки, които да направят така, че да бъдем чути, заяви Божидар Петков. Той се надява обаче на среща и че с диалог ще могат да се решат всички проблеми.

Затвор грози поливащите с питейна вода

Друго притеснение на земеделците е свързано с това, че има закон, който предвижда наказание до 2 години лишаване от свобода и глоба от 5 до 15 хил. лв. за хора, които използват поливна вода без разрешително от МОСВ, отбеляза още той.

"В България доставката на вода не е само от "Напоителни системи", тя покрива едва 1/3 от площите в страната. Другите поливни площи се осъществяват от самите земеделски производители. Получаването на разрешително от МОСВ понякога става много бавно и трудно, а и много скъпо. Там също виждаме редица недомислици, защото няма диференциация между минерална вода, вода за поливане и вода за питейни нужди, всичко е под общ знаменател. Имайки такъв закон, който ако го активира министърът на околната среда и водите, ние се опасяваме, че буквално за една нощ може голяма част от нашите членове да бъдат подведени под съдебна отговорност. Това силно ще застраши както нашата работа, така и цялата система".

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес