Самата автоматика на влаковете и на трасето е ново поколение, защото строим през 2017 г., а не през 80-те и 90-те години. Едната от особеностите на влаковете, е че те могат да работят с машинист, но, във всички случаи, имат опция да работят и без. Ще започнем с машинист и постепенно вече времето ще покаже. Това каза пред журналисти инж. Стоян Братоев, директор на „Метрополитен“, предаде „Фокус“.
„Примерно в Унгария четвъртата линия е с подобна автоматика. Те работят с машинист, има тенденция в бъдеще да бъдат и без машинист“, съобщи инж. Братоев. По думите му най-дълбоката спирка на метрото в София е на „Орлов мост“, след това е „Сердика“, а след това е „Джеймс Баучер, а в „Овча купел“ участъкът позволява да се строи по на плитко.
„Сега започваме. Отсега нататък има 2 години и 4 месеца. Вече 2 минаха от влизането в сила на договора. От днес започва същинската работа. Трябва през есента, в края на 2019 г. да бъде завършен участъкът. Засега не сме проваляли срок, надявам се да не провалим и този“, коментира той. По думите му всички спирки от третата линия на метрото ще бъдат със стъклени прегради между пътниците и влаковете, които ще бъдат с 1,5 м високи, с отваряеми врати. „Когато влакът дойде, отварят се и едните, и другите врати за пътниците и след това се затварят. Това е направено за безопасност на пътниците“, каза инж. Братоев.