Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Везиева успокоява за спешните телефони в асансьорите - имало време

14 октомври 2016, 12:26 часа • 20813 прочитания

Асансьорите, които нямат спешни телефонни линии в кабината, няма да бъдат спрени на 1 януари. Това заяви в Русе зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, която участва в дискусия за регионалните бизнес перспективи, предаде БГНЕС. Изказването е в тотално противоречие на заявеното от ДАМТН по въпроса.

Везиева припомни, че на 1 януари, 2017 година, изтича двугодишният гратисен период, в който е трябвало кабините да се оборудват с такъв тип устройства. „Тази норма е приета през март 2014 г., като около петте части от стандарта са се обединили бизнесът, администрациите и институциите. Искането за устройството е всъщност искане на фирмите, които поддържат асансьорите, защото в повечето от клетките на практика няма сигнал. Така че, когато има разговорно устройство, е много по-лесно да натиснеш един бутон и да получиш връзка съответно с фирмата, която поддържа асансьора“, обясни зам.-министърът.

Според нея цената на устройството в момента е обект на спекулации, тъй като не е драстична. Офертата от 333 евро без ДДС, която е открила Комисията за защита на потребителите, е единичен случай. „На сайта на КЗП ще бъде изложен списък, така че всеки ползвател на тези устройства да види какви са цените, откъде може да си ги закупи и да не изпадаме в този драматизъм“, каза още Везиева.

Според нея гратисният период няма смисъл да бъде удължаван, тъй като прегледът за наличието на разговорни устройства ще става едновременно с годишните прегледи на съоръженията, които се правят от надзорните фирми и Агенцията за метрологичен надзор. „Така че, ако вашият асансьор е минал преглед септември т.г., това нещо ще настъпи септември следващата година. Има достатъчно време , за да се отстранят всички нередности“, каза Везиева.

В момента в България около 30% от асансьорите имат разговорни устройства и това са предимно новите асансьори, производство след 2009-2010 г.

Домоуправители в Русе на свой ред коментираха, че устройствата се слагат от асансьорните фирми след уговорка с домоуправителя. Цената на една СИМ-карта е 5 лв. еднократно, а месечната такса за един асансьор е също 5 лв. или 60 лв. за годината. Самите устройства вървят между 150 и 300 лв.

Колкото до онлайн регистъра на асансьорите в България, който трябваше да е готов вече, процесът все още се бави. По действащата нормативна уредба министерството няма правомощия да задължи частните фирми, които поддържат или които са надзорни, да въведат данните. „На практика агенцията и още няколко институции, които извършват такъв надзор, са си изпълнили задължението. Останалите обаче не. И колкото и да говорим, че този електронен регистър е всъщност част от процеса за безопасност, като че ли това не получава достатъчната чуваемост. Най-вероятно с измененията в закона, които предвиждаме, ще мислим и за мярка, в която това да има задължителен характер, така че да има ефект от този регистър“, каза още Даниела Везиева.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес