Барак Обама официално прие номинацията на Демократическата партия за втори президентски мандат на изборите през ноември.
По време на своята реч на конгреса на демократите в Шарлът, Северна Каролина, Обама заяви, че американците са изправени пред ясен избор между „два различни пътя за Америка” .
„Няколко години не стигат, за да бъдат решени проблемите. Пътят, който ние предлагаме, може да е по-труден, но ще ни доведе до по-добро място”, каза действащият държавен глава на САЩ.
Едва девет седмици остават до президентските избори в САЩ, които ще се проведат на 6 ноември. Данните от социологическите изследвания сочат, че разликата между Обама и републиканския претендент Мит Ромни е минимална.
По време на речта си в Шарлът Барак Обама представи част от своите цели за следващия президентски мандат. Сред тях са създаването на един милион нови работни места в производствения сектор до края на 2016 година, удвояване на експорта до края на 2014 година и намаляване на вноса на петрол наполовина до 2020 година. Обама обеща и да намали бюджетния дефицит на страната с над 4 трилиона долара през следващите десет години.
Действащият американски президент призна, че управлението му е имало своите недостатъци, но също така заяви, че „никога не е бил по-обнадежден за Америка”.
Барак Обама отправи резки критики към своя съперник Мит Ромни и Републиканската партия по редица въпроси, сред които външната политика, данъците и здравеопазването. Според Обама републиканците смятат, че намаляването на данъците е решение на всички проблеми. Действащият държавен глава заяви, че не смята, че данъчните облекчения за милионерите ще донесат нови работни места или ще помогнат да се намали дефицитът на страната.
Анализатори отбелязват, че по време на речта си Барак Обама многократно опита да предизвика еуфорията отпреди четири години, но напразно. Едва в края на речта кандидатът от Демократическата партия успя да създаде истинска атмосфера.
„Ако вие вярвате в една държава, в която всеки има шансове и има своя справедлив принос, в която всеки се придържа към едни и също правила, то тогава през ноември аз се нуждая от вашия глас”, призова Обама.
Президентът се постара да постави ясна линия между себе си опонента си Мит Ромни. Републиканецът иска общество, в което всеки е самостоятелен, в което държавата оставя съдбата на гражданите в техните ръце и милионерите почти не плащат данъци.
Обама, напротив, се застъпва за солидарността, за общество, в което хората се подкрепят, а държавата се намесва. Държава със силна средна класа и шансове за по-бедните да се придвижат нагоре.
Редактор: Ая Косарова